Du är här: Startsida / Fotoarkiv / Klassfoton / Realskolan Index / Klassinfo 1951-1955

KLASSINFO  14 - 44   ●  1951 - 1955

Följande elever skrevs in på realskolan den 24 augusti 1951:

Nr
Intagen år/dag Klass Lärjungens namn Födelseort/församling Födelseår
135
1951 24/8 2 Jonsson Ingrid K. Tärna
1937
136 1951 24/8 4 Ödlund Hjördis S. se även 133 Stensele 1935
137 1951 24/8 2 Eriksson Birgit E. Tärna 1936
138 1951 24/8 2 Falknert R. Gerdis Stensele Vallträsk 1932
139 1951 24/8 1 Bertilsson Kurt I. Stensele 1937
140 1951 24/8 1 Forsberg K. Gunnar Stensele 1937
141 1951 24/8 1 Forsman Mats E. Stensele 1937
142 1951 24/8 1 George Bengt-Göran Tåsjö 1938
143 1951 24/8 1 Halvarsson C. Östen Stensele 1938
144 1951 24/8 1 Hedin Hans A. Stensele 1937
145 1951 24/8 1 Holmner D. Staffan Stensele 1938
146 1951 24/8 1 Jonsson S. Rune A. Stensele 1938
147 1951 24/8 1 Lindgren Mats I. Stensele 1938
148 1951 24/8 1 Norman Lars G. Stensele 1937
149 1951 24/8 1 Sahlman Jöns A. Stensele 1937
150 1951 24/8 1 Sahlman Leif G. Stensele 1938
151 1951 24/8 1 Solbrand S. Göte Stensele 1938
152 1951 24/8 1 Stenvall Mats G. Stensele 1938
153 1951 24/8 1 Torger Nils-Gunnar Stensele 1938
154 1951 24/8 1 Wiklund G. Folke Stensele 1938
155 1951 24/8 1 Andersson Britt-Marie S. Stensele 1937
156 1951 24/8 1 Dahlman B. Eivor Stensele 1938
157 1951 24/8 1 Edström Birgitta Gudmundrå 1939
158 1951 24/8 1 Fackel Elsa M. Stensele 1938
159 1951 24/8 1 Grundström Gurli I. S. Stensele 1938
160 1951 24/8 1 Gustafsson S. Barbro V. Stensele 1938
161 1951 24/8 1 Hörnqvist G. Ell-Britt Stensele 1938
162 1951 24/8 1 Israelsson Karin I. Stensele 1938
163 1951 24/8 1 Israelsson Marianne Y. D. Stensele 1938
164 1951 24/8 1 Johansson A. Adéle Stensele 1937
165 1951 24/8 1 Johansson S. Lillemor Degerfors 1937
166 1951 24/8 1 Lundberg Lotten V. L. Stensele 1936
167 1951 24/8 1 Ottosson G. Marianne Stensele 1938
168 1951 24/8 1 Persson Britt Ingrid Stensele 1938
169 1951 24/8 1 Stenvall Gertrud M. Stensele 1938
170 1951 24/8 1 Stigsson Mona R. Stensele 1938
171 1951 24/8 1 Sundqvist Eivor L. Stensele 1938
172 1951 24/8 1 Söder Kerstin L. E. Stensele 1938
173 1951 24/8 1 Sundman Mona M. Bjuråker 1938

Följande elev skrevs in på realskolan den 11 november 1951:

174 1951 11/11 4 Johansson Bernt R. U. Stensele 1935

Totalt 40 nya elever till skolan.

—————————————————————————————————————

KLASSEN LÄSÅRET 1951 - 52

Klass 14 Klassföreståndare: Margit Derner.
 
Bertilsson Kurt I. 1937 Stensele
Forsberg K. Gunnar 1937 Storuman
Forsman Mats E. 1937 Barsele
George Bengt-Göran 1938 Storuman
Halvarsson C. Östen 1938 Gunnarn
Hedin Hans A. 1937 Myrträsk
Holmner D. Staffan 1938 Gunnarn
Jonasson S. Rune A. 1938 Norrberg
Lindgren Mats I. 1938 Gunnarn
Norman Lars G. 1937 Hedvik
Sahlman Jöns A. 1937 Vinlidsberg
Sahlman Leif G. 1938 Stensele
Solbrand S. Göte 1938 Luspholmen
Stenvall Mats G. 1938 Storuman
Torger Nils-Gunnar 1938 Luspholmen
Wiklund G. Folke 1938 Stensele



 
Andersson Britt-Marie 1937 Skarvsjöby
Dahlman B. Eivor 1938 Långsjöby
Edström Birgitta 1939 Gunnarn
Fackel Elsa M. 1938 Storuman
Grundström Gurli I. S. 1937 Skarvsjöby
Gustafsson S. Barbro V. 1938 Norrberg
Hörnqvist G. Ell-Britt 1938 Långsjöby
Israelsson Karin I. 1935 Laisbäck
Israelsson Marianne Y. D. 1938
Johansson A. Adéle 1937 Pauträsk
Johansson S. Lillemor 1938 Stensele
Lundberg Lotten V. L. 1936 Östergård
Ottosson G. Marianne 1938 Bäckmark
Persson Britt-Inger 1938 Gunnarn
Stenvall Gertrud M. 1938 Stensele
Stigsson Mona B. 1938 Gunnarn
Sundman Mona M. 1938 Storuman
Sundqvist Eivor L. 1938 Storuman
Söder Kerstin L. E. 1938 Gunnarn
 
Totalt = 35 elever
Ordningsmän: Göte Solbrand och Birgitta Edström.

—————————————————————————————————————

KLASSEN LÄSÅRET 1952 - 53

Klass 24 Klassföreståndare: Karin Wiklander.

Bertilsson Kurt I. 1937 Stensele
Forsberg K. Gunnar 1937 Storuman
George Bengt-Göran 1938 Storuman
Halvarsson C. Östen 1938 Gunnarn
Hedin Hans A. 1937 Myrträsk
Holmner D. Staffan 1938 Gunnarn
Jonasson S. Rune A. 1938 Norrberg
Lindgren Mats I. 1938 Gunnarn
Norman Lars G. 1937 Björkås
Sahlman Leif G. 1938 Stensele
Segersten Edmund 1938 Storuman
Solbrand S. Göte 1938 Luspholmen
Stenvall Mats G. 1938 Storuman
Torger Nils-Gunnar 1938 Luspholmen






 
Andersson Britt-Marie 1937 Skarvsjöby
Dahlman B. Eivor 1938 Långsjöby
Fackel Elsa M. 1938 Storuman
Grundström Gurli I. S. 1937 Skarvsjöby
Gustafsson S. Barbro V. 1938 Norrberg
Hörnqvist G. Ell-Britt 1938 Långsjöby
Israelsson Karin I. 1935 Laisbäck
Israelsson Marianne Y. D. 1938 Storuman
Johansson A. Adéle 1937 Pauträsk
Johansson S. Lillemor 1938 Stensele
Lidman Barbro 1938 Storuman
Lundberg Lotten V. L. 1936 Östergård
Ottosson G. Marianne 1938 Bäckmark
Persson Britt-Inger 1938 Gunnarn
Sahlman Eivor 1938 Sördal
Stenvall Gertrud M. 1938 Stensele
Stigsson Mona B. 1938 Gunnarn
Sundman Mona M. 1938 Storuman
Sundqvist Eivor L. 1938 Storuman
Söder Kerstin L. E. 1938 Gunnarn
 
Totalt = 34 elever
Ordningsmän: Göte Solbrand och Adéle  Johansson.

—————————————————————————————————————

KLASSEN LÄSÅRET 1953 - 54

Klass 34 Klassföreståndare: Erland Flemming.
 
Bertilsson Kurt I. 1937 Stensele
Forsberg K. Gunnar 1937 Storuman
George Bengt-Göran 1938 Storuman
Halvarsson C. Östen 1938 Gunnarn
Hedin Hans A. 1937 Myrträsk
Holmner D. Staffan 1938 Gunnarn
Lindgren Mats I. 1938 Gunnarn
Norman Lars G. 1937 Björkås
Sahlman Leif G. 1938 Stensele
Segersten Edmund 1938 Storuman
Solbrand S. Göte 1938 Luspholmen
Stenvall Mats G. 1938 Storuman
Torger Nils-Gunnar 1938 Luspholmen











 
Andersson Britt-Marie 1937 Skarvsjöby
Dahlman B. Eivor 1938 Långsjöby
Fackel Elsa M. 1938 Storuman
Frisk C. Eivor 1938 Skarvsjöby
Granbom Britt-Inger E. 1939 Stensele
Grundström Gurli I. S. 1937 Skarvsjöby
Gustafsson S. Barbro V. 1938 Norrberg
Hörnqvist G. Ell-Britt 1938 Långsjöby
Israelsson Karin I. 1935 Laisbäck
Israelsson Marianne Y. D. 1938 Storuman
Johansson A. Adéle 1937 Pauträsk
Johansson S. Lillemor 1938 Stensele
Lidman Barbro 1938 Storuman
Lundberg Lotten V. L. 1936 Östergård
Ottosson G. Marianne 1938 Bäckmark
Persson Britt-Inger 1938 Gunnarn
Rudberg Vanja U. K. 1937 Storuman
Sahlman Eivor 1938 Sördal
Stenvall Gertrud M. 1938 Stensele
Stigsson Mona B. 1938 Gunnarn
Sundman Mona M. 1938 Storuman
Sundqvist Eivor L. 1938 Storuman
Söder Kerstin L. E. 1938 Gunnarn
Thulesson Birgitta V. 1937 Blaiken
 
Totalt = 37 elever
Ordningsmän: Lars Norman och Adéle  Johansson.

 

—————————————————————————————————————

KLASSEN LÄSÅRET 1954 - 55

Klass 44A+B Klassföreståndare: Erland Flemming.
 
Bertilsson Kurt I. 1937 Stensele
Forsberg K. Gunnar 1937 Storuman
George Bengt-Göran 1938 Storuman
Halvarsson C. Östen 1938 Gunnarn
Hedin Hans A. 1937 Myrträsk
Holmner D. Staffan 1938 Gunnarn
Lindgren Mats I. 1938 Gunnarn
Norman Lars G. 1937 Björkås
Sahlman Leif G. 1938 Stensele
Segersten Edmund 1938 Storuman
Solbrand S. Göte 1938 Luspholmen
Stenvall Mats G. 1938 Storuman
Torger Nils-Gunnar 1938 Luspholmen











 
Andersson Britt-Marie 1937 Skarvsjöby
Dahlman B. Eivor 1938 Långsjöby
Fackel Elsa M. 1938 Storuman
Frisk C. Eivor 1938 Skarvsjöby
Granbom Britt-Inger E. 1939 Stensele
Grundström Gurli I. S. 1937 Skarvsjöby
Gustafsson S. Barbro V. 1938 Norrberg
Hörnqvist G. Ell-Britt 1938 Långsjöby
Israelsson Karin I. 1935 Laisbäck
Israelsson Marianne Y. D. 1938 Storuman
Johansson A. Adéle 1937 Pauträsk
Johansson S. Lillemor 1938 Stensele
Lidman Barbro 1938 Storuman
Lundberg Lotten V. L. 1936 Östergård
Ottosson G. Marianne 1938 Bäckmark
Persson Britt-Inger 1938 Gunnarn
Rudberg Vanja U. K. 1937 Storuman
Sahlman Eivor 1938 Sördal
Stenvall Gertrud M. 1938 Stensele
Stigsson Mona B. 1938 Gunnarn
Sundman Mona M. 1938 Storuman
Sundqvist Eivor L. 1938 Storuman
Söder Kerstin L. E. 1938 Gunnarn
Thulesson Birgitta V. 1937 Blaiken
 
Totalt = 37 elever
Ordningsmän: Lars Norman och Adéle  Johansson.

—————————————————————————————————————

PERSONAL 1951

Inspektor.
Gustaf Waara-Grape, Skellefteå.
Skolans styrelse
Ordinarie ledamöter:
Kommunalkamrer Rudolf Sjöberg, Storuman, ordförande.
Hemmansägare Oscar Sarlin, Skarvsjöby, vice ordförande
Rektor Olof Fahlén, självskriven lrdamot, sekreterare
Folkskollärarinna Margareta Ljunglöf, Stensele
Kantor Gottfrid Stehn, Umnäs
Hemmansägare Olof Öberg, Gunnarn
Suppleanter:
Chaufför Isak Berglund, Storuman
Hemmansägare Johan Larsson, Gunnarn
Byggmästare Erik Rådström, Storuman
Adjungerande ledamöter:
Folkskolstyrelsens ordförande Sixten A. Malmsten, Barsele
Distriktsöverlärare Ivar Alm, Storuman

Rektor.
Olof G. Fahlén
Icke ordinarie ämneslärare.
Sune J.O. Ongman, Ingrid E. Byström, Margit V. Derner och Helge E.V. Smedjegård
Timlärare.
Å.H. Felix Bohman, Karin M. Fahlén, Rune A. A. Hestner och Sven E. A. Lundberg.
Skolans läkare
Torsten Suwe, provinsialläkare
Skolsköterska.
Karin F. Lindberg
Bibliotekarie.
Ingrid E. Byström.
Skolmåltiderna.
Föreståndarinna: Jenny Wiklund.
Biträden: Anna Sjödin, Celly Henriksson och Magnhild Hansson.

—————————————————————————————————————

Tillbaka!