Du är här: Startsida / Fotoarkiv / Klassfoton / Realskolan Index / Klassinfo 1952-1956

KLASSINFO  14 - 44   ●  1952 - 1956

Följande elev skrevs in på realskolan den 7 januari 1952:

Nr
Intagen år/dag Klass Lärjungens namn Födelseort/församling Födelseår
175
1952 7/1 1 Hägglund Laila M. Stensele
1937
176 1952 7/1 1 Lidman Barbro Malmberget/Norrbotten 1938
177 1952 7/1 4 Henriksson Dolly M. Stensele 1934

Följande elever skrevs in på realskolan den 24 augusti 1952:

Nr
Intagen år/dag Klass Lärjungens namn Födelseort/församling Födelseår
178 1952 24/8 1 Englund J. Gunnar Bollnäs 1939
179 1952 24/8 1 Eriksson Börje I. Storuman 1939
180 1952 24/8 1 Eriksson Stig O. O. Åskilje 1939
181 1952 24/8 1 Grubbström Arne A. Forsmark 1938
182 1952 24/8 1 Halvarsson Carl-Axel Mora/Storuman 1938
183 1952 24/8 1 Henriksson Inge H. Åskilje 1938
184 1952 24/8 1 Knutsson K. Gunnar Blaiken 1939
185 1952 24/8 1 Kärrman N. G. Ingvald Gunnarn 1939
186 1952 24/8 1 Larsson Sture H. Gunnarn 1939
187 1952 24/8 1 Lindahl Hans G. Stensele 1939
188 1952 24/8 1 Lindgren Svante G. Juktån 1938
189 1952 24/8 1 Lundgren Per E. Storuman 1938
190 1952 24/8 1 Mattsson Bert-Abel Pauträsk 1939
191 1952 24/8 1 Norman B. Håkan H. Åskilje 1939
192 1952 24/8 1 Sahlman P. A. Mattias Storuman 1939
193 1952 24/8 1 Uppenberg H. Valter Åskilje 1939
194 1952 24/8 1 Vestman J. Börje Skarvsjöby 1938
195 1952 24/8 1 Ahlenius R. Annika Pausele 1939
196 1952 24/8 1 Alsgren Monica Stensele 1939
197 1952 24/8 1 Andersson Karin V. A. Pausele 1938
198 1952 24/8 1 Axelsson Vera E. Stensele 1939
199 1952 24/8 1 Fällstam Anita G. Skarvsjöby 1939
200 1952 24/8 1 Holmner L. T. Susanne Gunnarn 1939
201 1952 24/8 1 Härgestam Gerty C. Storuman 1938
202 1952 24/8 1 Johansson Birgit I. Barsele 1939
203 1952 24/8 1 Johansson M. Gunnel M. Gunnarn 1938
204 1952 24/8 1 Meijer Lajla A. G. Gunnarn 1939
205 1952 24/8 1 Nilsson Birgitta Ch. Tärnaby 1939
206 1952 24/8 1 Nordin Birgitta Skarvsjöby 1939
207 1952 24/8 1 Nordin Gun H. M. Gunnarn 1938
208 1952 24/8 1 Persson V. Lillian M. Blaiken 1939
209 1952 24/8 1 Pettersson A. Anita Burträsk/Storuman 1939
210 1952 24/8 1 Smedman Rut-Eva Barsele 1938
211 1952 24/8 1 Stjerna Marianne H. I. Stensele 1940
212 1952 24/8 1 Öfjäll Margareta B. Åskilje 1939
213 1952 24/8 2 Sahlman Eivor D. Stensele 1938
214 1952 24/8 2 Segersten Edmund Fjällsjö 1938
215 1952 24/8 3 Kristofersson Barbro Åsele 1937
216 1952 24/8 3 Nilsson Inga-Maj (Finns ej med i klasslistor???) 1936
220 1952 24/8 1 Axelsson Sven B. Tärna 1938

Följande elever skrevs in på realskolan den 1 december 1952:

217 1952 1/12 3 Rolandsson M. Eva G. Degerfors f. 1937
218 1952 1/12 3 Rolandsson U. Greta K. Degerfors f. 1936

Följande elev skrevs in på realskolan den 19 oktober 1952:

219 1952 19/10 2 Granbom Britt-Inger Elisabet Stensele 1939

Totalt 46 nya elever till skolan.

—————————————————————————————————————

KLASSEN 14 LÄSÅRET 1952 - 53

Klassföreståndare: Ingrid Byström.
 
Axelsson Sven B. 1968 Tärnaby
Englund J. Gunnar 1939 Storuman
Eriksson Börje I. 1939 Storuman
Eriksson Stig O. O. 1939 Åskilje
Grubbström Arne A. 1938 Forsmark
Halvarsson Carl-Axel 1938 Storuman
Henriksson Inge H.1938 Åskilje
Knutsson K. Gunnar 1939 Blaiken
Kärrman N. G. Ingvald 1939 Gunnarn
Larsson Sture H. 1939 Gunnarn
Lindahl Hans G. 1939 Stensele
Lindgren Svante G. 1939 Juktån
Lundgren Per E. 1938 Storuman
Mattsson Bert-Abel 1939 Pauträsk
Norman B. Håkan H. 1939 Åskilje
Sahlman P. A. Mattias 1939 Storuman
Uppenberg H. Valter 1939 Åskilje
Vestman J. Börje 1938 Skarvsjöby
Ahlenius R. Annika 1939 Pausele
Alsgren Monica 1939 Stensele
Andersson Karin V. A. 1938 Pausele
Axelsson Vera E. 1939 Stensele
Fällstam Anita G. 1939 Skarvsjöby
Holmner L. T. Susanne 1939 Gunnarn
Härgestam Gerty C. 1938 Storuman
Johansson Birgit I. 1939 Barsele
Johansson M. Gunnel M. 1938 Gunnarn
Meijer Lajla A-G. 1939 Gunnarn
Nilsson Birgitta Ch. 1939 Tärnaby
Nordin Birgitta 1939 Skarvsjöby
Nordin Gun H. M. 1938 Gunnarn
Persson V. Lillian M. 1939 Blaiken
Pettersson A. Anita 1939 Storuman
Smedman Rut-Eva 1938 Barsele
Stjerna Marianne H. I. 1940 Stensele
Öfjäll Margareta B. 1939 Åskilje
= 35 elever
Ordningsmän: Svante Lidgren och Birgitta Nordin.

—————————————————————————————————————

KLASSEN 24 LÄSÅRET 1953 - 54

Klassföreståndare: Ingrid Smedjegård.

Englund J. Gunnar 1939 Storuman
Eriksson Börje I. 1939 Norrberg
Eriksson Stig O. O. 1939 Åskilje
Grubbström Arne A. 1938 Forsmark
Halvarsson Carl-Axel 1938 Storuman
Knutsson K. Gunnar 1939 Blaiken
Kärrman N. G. Ingvald 1939 Gunnarn
Larsson Sture H. 1939 Gunnarn
Lindahl Hans G. 1939 Stensele
Lindgren Svante G. 1939 Juktån
Lundgren Per E. 1938 Storuman
Mattson Bert-Abel 1939 Pauträsk
Norman B. Håkan H. 1939 Åskilje
Sahlman P. A. Mattias 1939 Vinlidsberg
Uppenberg H. Valter 1939 Åskilje
Vestman J. Börje 1938 Skarvsjöby


 
Ahlenius R. Annika 1939 Pausele
Alsgren Monica 1939 Stensele
Andersson Karin V. A. 1938 Pausele
Andersson Ulla-Britt S. 1939 Storuman
Axelsson Vera E. 1939 Stensele
Fällstam Anita G. 1939 Skarvsjöby
Holmner L. T. Susanne 1939 Gunnarn
Härgestam Gerty C. 1938 Storuman
Johansson Birgit I. 1939 Myrträsk
Johansson M. Gunnel M. 1938 Gunnarn
Meijer Lajla A-G. 1939 Gunnarn
Nilsson Birgitta Ch. 1939 Tärnaby
Nordin Birgitta 1939 Skarvsjöby
Nordin Gun H. M. 1938 Gunnarn
Persson V. Lillian M. 1939 Blaiken
Smedman Rut-Eva 1938 Barsele
Stjerna Marianne H. I. 1940 Stensele
Ångdal Doris V. A. 1938 Åskilje
Öfjäll Margareta B. 1939 Åskilje

= 35 elever
Ordningsmän: Svante Lidgren och Birgitta Nordin.

—————————————————————————————————————

KLASSEN 34 LÄSÅRET 1954 - 55

Klassföreståndare: Maj Nyström.
 
Englund J. Gunnar 1939 Storuman
Eriksson Börje I. 1939 Norrberg
Eriksson Stig O. O. 1939 Åskilje
Grubbström Arne A. 1938 Forsmark
Halvarsson Carl-Axel 1938 Storuman
Knutsson K. Gunnar 1939 Blaiken
Larsson Sture H. 1939 Gunnarn
Lindahl Hans G. 1939 Stensele
Lindgren Svante G. 1939 Juktån
Lundgren Per E. 1938 Storuman
Mattson Bert-Abel 1939 Pauträsk
Norman B. Håkan H. 1939 Åskilje
Sahlman P. A. Mattias 1939 Vinlidsberg
Uppenberg H. Valter 1939 Åskilje
Vestman J. Börje 1938 Skarvsjöby
 

 

 

Ahlenius R. Annika 1939 Pausele
Alsgren Monica 1939 Stensele
Andersson Karin V. A. 1938 Pausele
Andersson Ulla-Britt S. 1939 Storuman
Axelsson Vera E. 1939 Stensele
Fällstam Anita G. 1939 Skarvsjöby
Holmner L. T. Susanne 1939 Gunnarn
Härjestam Gerty C. 1938 Storuman
Johansson Birgit I. 1939 Myrträsk
Johansson M. Gunnel M. 1938 Gunnarn
Meijer Lajla A-G. 1939 Gunnarn
Nilsson Birgitta Ch. 1939 Tärnaby
Nordin Birgitta 1939 Skarvsjöby
Nordin Gun H. M. 1938 Gunnarn
Persson V. Lillian M. 1939 Blaiken
Sahlman Eivor D. 1938 Storuman
Sivertssen Ingrid 1938 Storuman
Stjerna Marianne H. I. 1940 Stensele
Ångdal Doris V. A. 1938 Åskilje
Öfjäll Margareta B. 1939 Åskilje

 

= 35 elever
Ordningsmän: Gunnar Englund och Ulla-Britt Andersson.
—————————————————————————————————————
KLASSEN 44A LÄSÅRET 1955 - 56

Klassföreståndare: Helge Smedjegård.
 
Bertilsson Kurt 1937 Stensele
Englund Gunnar 1939 Storuman
Grubbström Arne A. 1938 Forsmark
Knutsson K. Gunnar 1939 Blaiken
Lindgren Mats 1938 Gunnarn
Lundgren Per E. 1938 Storuman
Mattson Bert-Abel 1939 Pauträsk
Oddmar Anders 1937 Tärnaby
 
Ahlenius R. Annika 1939 Pausele
Andersson Karin V. A. 1938 Pausele
Andersson Ulla-Britt S. 1939 Storuman
Grundström Gurli 1937 Skarvsjöby
Härgestam Gerty C. 1938 Storuman
Nilsson Birgitta Ch. 1939 Tärnaby
Persson V. Lillian M. 1939 Blaiken
Sahlman Eivor D. 1938 Storuman
Sivertssen Ingrid 1938 Storuman

8 pojkar + 9 flickor = 17 elever.
Ordningsmän: Gunnar Englund och Ulla-Britt Andersson.

—————————————————————————————————————

KLASSEN 44B LÄSÅRET 1955 - 56
Klass 4
4B Klassföreståndare: Erland Flemming.

Eriksson Börje I. 1939 Norrberg
Eriksson Stig O. O. 1939 Åskilje
Larsson Sture H. 1939 Gunnarn
Lindgren Svante G. 1939 Juktån
Norman B. Håkan H. 1939 Åskilje
Sahlman P. A. Mattias 1939 Vinlidsberg
Uppenberg H. Valter 1939 Åskilje
Vestman J. Börje 1938 Skarvsjöby



 
Alsgren Monica 1939 Stensele
Axelsson Vera E. 1939 Stensele
Fällstam Anita G. 1939 Skarvsjöby
Holmner L. T. Susanne 1939 Gunnarn
Johansson M. Gunnel M. 1938 Gunnarn
Johansson Birgit I. 1939 Myrträsk
Meijer Lajla A-G. 1939 Gunnarn
Nordin Birgitta 1939 Skarvsjöby
Nordin Gun H. M. 1938 Gunnarn
Stjerna Marianne H. I. 1940 Stensele
Ångdal Doris V. A. 1938 Åskilje
Öfjäll Margareta B. 1939 Åskilje

8 pojkar + 12 flickor = 20 elever.
Ordningsmän: Svante Lindgren och Birgit Johansson.

—————————————————————————————————————

PERSONAL 1952

Inspektor.
Kyrkoherde Gustav Park, Stensele.
Skolans styrelse
Ordinarie ledamöter:
Kommunalkamrer Rudolf Sjöberg, Storuman, ordförande.
Hemmansägare Oscar Sarlin, Skarvsjöby, vice ordförande
Folkskollärarinna Margareta Ljunglöf, Stensele
Kantor Gottfrid Stehn, Umnäs
Hemmansägare Olof Öberg, Gunnarn
Rektor Olof Fahlén, självskriven ledamot, sekreterare
Suppleanter:
Bokhandlare Isak Berglund, Storuman
Hemmansägare Johan Larsson, Gunnarn
Byggmästare Erik Rådström, Storuman
Adjungerande ledamöter:
Folkskolstyrelsens ordförande Sixten Malmsten, Barsele
Distriktsöverlärare Ivar Alm, Storuman
Kassaförvaltare:
Kommunalkontoret, Storuman.
Rektor.
Olof Fahlén
Ordinarie ämneslärare.
Olof Fahlén
E.o. ämneslärare.
Sune Ongman.
Vikarierande ämneslärare å vakanta tjänster.
Helge Smedjegård.
Övriga lärare.
Ingrid Byström, Astrid Löwbom, Karin Fahlén, Rune Hestner, Sven Lundberg, Märta Grenbäck.
Skolans läkare
Torsten Suwe, provinsialläkare
Skolsköterska.
Karin Lindberg
Tillsynslärare.
Karin Fahlén.
Bibliotekarie.
Ingrid Byström.
Vaktmästare.
Gunnar Persson.
Skolbespisningspersonal.
Jenny Wiklund, fru, föreståndarinna.
Biträden: Fru Ingrid Johansson, fru Celly Sehlström, fru Elin Sundin.
Skolans telefoner.
Rektorsexpeditionen ............... Storuman 174
Kollegium .....................................Storuman 174
Vaktmästarbostad ..................... Storuman 274
Bespisningsexp. ....................... Storuman 274

—————————————————————————————————————

ELEVFÖRENINGAR 1952

Elevföreningens styrelse.
Agneta Uppenberg, ordförande.
Eivor Sundquist, vice ordförande.
Stig-Ove Gustafsson, sekreterare.
Lennart Rudberg, vice sekreterare.
Bert Fjellström, kassör.
Mats Öberg, vice kassör.
Börje Östman, klubbmästare.
Barbro Kristofersson, klubbmästarinna.

Skolidrottsföreningen Falken.
Mag. Rune Hestner, ordförande.
Ingrid Fällstam, vice ordförande.
Jarl Holmner, sekreterare.
Börje Eriksson, vice sekreterare.
Mag. Helge Smedjegård, kassör
Börje Östman, vice kassör
Gunnar Rådström, matrielförvaltare.

—————————————————————————————————————

Tillbaka!