Du är här: Startsida / Fotoarkiv / Klassfoton / Realskolan Index / Klassinfo 1953-1957

KLASSINFO  14 - 44   ●  1953 - 1957

Följande elev skrevs in på realskolan den 7 januari 1953:

Nr
Intagen år/dag Klass Lärjungens namn Födelseort/församling Födelseår
221
1953 7/1 1 Andersson Ulla Britt Stensele 1939

Följande elever skrevs in på realskolan den 24 augusti 1953:

Nr
Intagen år/dag Klass Lärjungens namn Födelseort/församling Födelseår
222 1953 ? 1 Ångdal Doris Stensele  
223 1953 24/8 1 Abrahamsson A. Fingal Solberga/Tärna 1938
224 1953 24/8 1 Ejvinsson Per F. Falu Kristina f./Kb. län 1940
225 1953 24/8 1 Eriksson Rune V. Gunnarn/Stensele 1939
226 1953 24/8 1 Halvarsson Sven-Erik Storuman/Stensele 1940
227 1953 24/8 1 Holmner S. Sture E. Gunnarn/Stensele 1939
228 1953 24/8 1 Johansson Klas Håkan Långsjöby/Stensele 1940
229 1953 24/8 1 Johansson Sten-Erik A. Stensele/Malå f. 1940
230 1953 24/8 1 Jonsson T. Roland Gunnarn/Stensele 1940
231 1953 24/8 1 Karlsson Rolf H. Stensele 1940
232 1953 24/8 1 Norberg Per-Olov ÖverLuleå f./Norrbotten 1940
233 1953 24/8 1 Rönnholm Börje S. Stensele 1940
234 1953 24/8 1 Westman Leif C. Stensele 1939
235 1953 24/8 1 Winka Sten-Börje I. Tärna 1939
236 1953 24/8 1 Berglund G. Anita Stensele 1940
237 1953 24/8 1 Båtsman G. Birgitta Stensele 1940
238 1953 24/8 1 Bäcklund Inga-Lill M. Stensele 1941
239 1953 24/8 1 Dahlström Ingrid M. Stensele 1939
240 1953 24/8 1 Degerström Gerd Tärnaby 1939
241 1953 24/8 1 Edström A. M. Birgitta Stensele 1941
242 1953 24/8 1 Halvarsson Barbro E. Gunnarn/Stensele 1940
243 1953 24/8 1 Holmner S. Inger Gunnarn/Stensele 1940
244 1953 24/8 1 Jonsson Sylvia I. Slussfors/Stensele 1940
245 1953 24/8 1 Larsson N. Ebba M. Storuman/Stensele 1938
246 1953 24/8 1 Lidman Berit M. Övertorneå/Norrbotten 1940
247 1953 24/8 1 Lindström Birgitta E. Sollefteå/Västernorrland 1939
248 1953 24/8 1 Nordin Margareta Östersund/Jämtland 1941
249 1953 24/8 1 Robertsson Gerd U. Skarvsjöby/Stensele 1940
250 1953 24/8 1 Rosenberg Ulla Ingeborg Storuman/Stensele 1941
251 1953 24/8 1 Stenvall E. Birgitta Stensele 1937
252 1953 24/8 1 Stenvall Lotten K. M. Stensele 1940
253 1953 24/8 1 Suwe Barbro M. Östersund f./Jämtland 1940
254 1953 24/8 1 Svedesjö B. Lilian S. Skarvsjöby/Stensele 1940
255 1953 24/8 1 Wiklund Sally M. I. Storuman/Stensele 1940
256 1953 24/8 4 Nilsson N. G. Ove Tärna 1937
257 1953 24/8 3 Frisk Eivor Carina Stensele 1939

Följande elever skrevs in på realskolan den 11 januari 1954:

258 1954 11/1 1 Streiffert Rolf Övertorneå/Norrbotten 1940
259 1954 11/1 1 Jonsson Birgit Linnea Västerås/Västmanland 1939

Totalt 39 nya elever till realskolan läsåret 1953-1954.

—————————————————————————————————————

KLASSEN 14 LÄSÅRET 1953 - 54

Klassföreståndare: Sune Ongman.

Abrahamsson A. Fingal 1938 Solberga
Ejvinsson Per F. 1940 Storuman
Eriksson Rune V. 1936 Gunnarn
Halvarsson Sven-Erik 1940 Storuman
Holmner S. Sture E. 1938 Gunnarn
Johansson Klas Håkan 1940 Långsjöby
Johansson Sten-Erik A. 1940 Stugun
Jonsson T. Roland 1940 Gunnarn
Karlsson Rolf H. 1940 Storuman
Norberg Per-Olof 1940 Storuman
Rönnholm Börje S. 1940 Långsjöby
Westman Leif K. 1939 Skarvsjöby
Winka Sten Börje I. 1939 Gardvik







 
Berglund Anita G. 1940 Barsele
Båtsman Birgitta G. 1940 Barsele
Bäcklund Inga-Lill M. 1941 Storuman
Dahlström Ingrid M. 1939 Stensele
Degerström Gerd Sofia 1939 Tärnaby
Edström Birgitta 1941 Storuman
Halvarsson Barbro 1940 Gunnarn
Holmner Inger 1940 Gunnarn
Jonsson Sylvia 1940 Slussfors
Larsson Ebba 1938 Storuman
Lidman Berit 1940 Storuman
Lindström Birgitta 1939 Storuman
Nordin Margareta 1941 Storuman
Robertsson Gerd 1940 Skarvsjöby
Rosenberg Ulla 1941 Storuman
Stenvall Birgitta 1937 Stensele
Stenvall Lotten 1940 Stensele
Suwe Barbro 1940 Stensele
Svedjesjö Lilian 1940 Skarvsjöby
Wiklund Sally 1940 Storuman
 

Totalt = 33 elever
Ordningsmän: Per-Olof Norberg och Ebba Larsson.

—————————————————————————————————————

KLASSEN 24 LÄSÅRET 1954 - 55

Klassföreståndare: Sune Ongman.
 
Abrahamsson A. Fingal 1938 Tärnaby
Ejvinsson Per F. 1940 Storuman
Halvarsson Sven-Erik 1940 Storuman
Holmner S. Sture E. 1938 Gunnarn
Johansson Klas Håkan 1940 Långsjöby
Johansson Sten-Erik A. 1940 Stugun
Jonsson T. Roland 1940 Gunnarn
Karlsson Rolf H. 1940 Storuman
Lundbäck Leif G. 1940 Storuman
Norberg Per-Olof 1940 Storuman
Rönnholm Börje S. 1940 Långsjöby
Streiffert Rolf 1940 Storuman
Westman Leif K. 1939 Skarvsjöby
Winka Sten Börje I. 1939 Gardvik








 
Berglund Anita G. 1940 Barsele
Båtsman Birgitta G. 1940 Barsele
Bäcklund Inga-Lill M. 1941 Storuman
Dahlström Ingrid M. 1939 Stensele
Degerström Gerd S. 1939 Dikanäs
Edström Birgitta 1941 Storuman
Halvarsson Barbro E. 1940 Gunnarn
Holmner Inger 1940 Gunnarn
Jonsson Sylvia I. 1940 Forsmark
Larsson Ebba 1938 Storuman
Lidman Berit M. 1940 Storuman
Lindström Birgitta E. 1939 Storuman
Lundbäck Berit A. 1939 Storuman
Molin Kerstin M. 1940Storuman
Robertsson Gerd U.1940 Skarvsjöby
Rosenberg Ulla I. 1941 Storuman
Stenvall Birgitta K. 1937 Stensele
Stenvall Lotten K. M. 1940 Stensele
Suwe Barbro M. 1940 Stensele
Svedjesjö Lilian S. 1940 Skarvsjöby
Wiklund Sally M. I. 1940 Storuman
Östergren Astrid I. 1939 Ängesdal
 

Totalt = 36 elever
Ordningsmän: Fingal Abrahamsson och Ebba Larsson.

—————————————————————————————————————

KLASSEN 34A LÄSÅRET 1955 - 56

Klassföreståndare: Henn Pohlhausen.
 
Abrahamsson A. Fingal 1938 Tärnaby
Ejvinsson Per F. 1940 Storuman
Johansson Sten-Erik A. 1940 Stugun
Karlsson Rolf H. 1940 Storuman
Lundbäck Leif G. 1940 Storuman
Norberg Per-Olof 1940 Storuman
Streiffert Rolf 1940 Storuman
Winka Sten Börje I. 1939 Gardvik




 
Bäcklund Inga-Lill M. 1941 Storuman
Degerström Gerd S. 1939 Dikanäs
Edström Birgitta 1941 Storuman
Hansson Gun 1940 Vilhelmina
Jonsson Sylvia I. 1940 Forsmark
Larsson Ebba 1938 Storuman
Lidman Berit M. 1940 Storuman
Lindström Birgitta E. 1939 Storuman
Lundbäck Berit A. 1939 Storuman
Molin Kerstin M. 1940Storuman
Rosenberg Ulla I. 1941 Storuman
Wiklund Sally M. I. 1940 Storuman
Östergren Astrid I. 1939 Ängesdal

Totalt 8 pojkar + 13 flickor = 21 elever.
Ordningsmän: Fingal Abrahamsson och Ebba Larsson.

————————————————————————

KLASSEN 34B LÄSÅRET 1955 - 56

Klassföreståndare: Asta Pohlhausen.
 
Holmner S. Sture E. 1938 Gunnarn
Johansson Klas Håkan 1940 Långsjöby
Jonsson T. Roland 1940 Gunnarn
Lindahl Hans 1939 Stensele
Rönnholm Börje S. 1940 Långsjöby
Westman Leif K. 1939 Skarvsjöby
 

 

 

Berglund Anita G. 1940 Barsele
Båtsman Birgitta G. 1940 Barsele
Dahlström Ingrid M. 1939 Stensele
Halvarsson Barbro E. 1940 Gunnarn
Holmner Inger 1940 Gunnarn
Mattsson Cajsa 1939 Åskilje
Robertsson Gerd U.1940 Skarvsjöby
Stenvall Birgitta K. 1937 Stensele
Stenvall Lotten K. M. 1940 Stensele
Suwe Barbro M. 1940 Stensele
Svedjesjö Lilian S. 1940 Skarvsjöby

Totalt 6 pojkar + 11 flickor = 17 elever
Ordningsmän: Roland Jonsson och Anita Berglund.

—————————————————————————————————————

KLASSEN 44A LÄSÅRET 1956 - 57

Klassföreståndare: Sven Cederberg.
 
Abrahamsson A. Fingal 1938 Tärnaby
Ejvinsson Per F. 1940 Storuman
Johansson Sten-Erik A. 1940 Stugun
Karlsson Rolf H. 1940 Storuman
Lundbäck Leif G. 1940 Storuman
Norberg Per-Olof 1940 Storuman
Streiffert Rolf 1940 Storuman
Winka Sten Börje I. 1939 Gardvik
Östergren Sture 1930 Ängesdal
Bäcklund Inga-Lill M. 1941 Storuman
Edström Birgitta 1941 Storuman
Jonsson Sylvia 1940 Forsmark
Lidman Berit M. 1940 Storuman
Lindström Birgitta E. 1939 Storuman
Lundbäck Berit A. 1939 Storuman
Molin Kerstin M. 1940Storuman
Rosenberg Ulla I. 1941 Storuman
Wiklund Sally M. I. 1940 Storuman

8 pojkar + 9 flickor = 17 elever.
Ordningsmän: Fingal Abrahamsson och Birgitta Lundström.

————————————————————————

KLASSEN 44B LÄSÅRET 1956 - 57

Klassföreståndare: Erland Flemming.

Holmner S. Sture E. 1938 Gunnarn
Johansson Klas Håkan 1940 Långsjöby
Jonsson T. Roland 1940 Gunnarn
Lindahl Hans 1939 Stensele
Rönnholm Börje S. 1940 Långsjöby
Westman Leif K. 1939 Skarvsjöby






 
Berglund Anita G. 1940 Barsele
Båtsman Birgitta G. 1940 Barsele
Dahlström Ingrid M. 1939 Stensele
Fall Margareta 1941 Grundforsbygget
Halvarsson Barbro E. 1940 Gunnarn
Holmner Inger 1940 Gunnarn
Mattsson Cajsa 1939 Åskilje
Robertsson Gerd U.1940 Skarvsjöby
Stenvall Birgitta K. 1937 Stensele
Stenvall Lotten K. M. 1940 Stensele
Suwe Barbro M. 1940 Stensele
Svedjesjö Lilian S. 1940 Skarvsjöby
Östergren Astrid 1939 Ängesdal

6 pojkar + 13 flickor = 19 elever.
Ordningsmän: Roland Jonsson och Anita Berglund.

—————————————————————————————————————

PERSONAL 1953

Inspektor.
Gustav Park, Kyrkoherde.
Skolans styrelse
Ordinarie ledamöter:
Ivar Alm, distriktsöverlärare, ordf., Storuman.
Oscar Sarlin, hemmansägare, v. ordf.,Skarvsjöby.
Margareta Ljunglöf, folkskollärare, Stensele.
Olof Öberg, hemmansägare, Gunnarn.
Rektor, självskriven ledamot, sekr.
Suppleanter:
Isak Kjellrén,hemmansägare, Kaskeluokt.
Arne Oskarsson, hemmansägare, Slussfors.
Elof Rudberg, sotarmästare, Storuman.
Kassaförvaltare:
Kommunalkontoret, Storuman.
Rektor.
Olof Fahlén
Ordinarie ämneslärare.
Olof Fahlén
E.o. ämneslärare.
Sune Ongman.
Vikarierande ämneslärare å vakanta tjänster.
Helge Smedjegård & Erland Flemming.
Övriga lärare.
Ingrid Smedjegård, Ulla von Abn, Karin Fahlén, Rune Hestner, Sven Lundberg, Vega Wennergren, Hjalmar Wallin.
Skolans läkare
Torsten Suwe, provinsialläkare
Skolsköterska.

Maj Asplund
Tillsynslärare.
Karin Fahlén.
Bibiliotekarie.
Erland Flemming.
Vaktmästare.
Gunnar Persson.
Städerska.
Margareta Persson.
Skolbespisningspersonal.
Jenny Wiklund, fru, föreståndarinna.
Biträden: Fru Svea Sundman, fru Ingeborg Lidman, fru Hilda Sundström.
Skolans telefoner.
Rektorsexpeditionen ............... Storuman 174
Kollegierum .................................Storuman 174
Vaktmästarbostad .................... Storuman 274
Bespisningsexp. ....................... Storuman 274

—————————————————————————————————————

ELEVFÖRENINGAR 1953

Elevrådet.
Eivor Sundquist, ordförande.
Gunnar Englund, vice ordförande.
Adéle Johansson, sekreterare.
Gertrud Stenvall, vice sekreterare.
Svante Lindgren, kassör.
Stig Eriksson, vice kassör.
Gunnar Forsberg, klubbmästare.
Elsa Fackel, klubbmästarinna.

Skolidrottsföreningen Falken.
Magister Rune Hestner, ordförande.
Magister Erland Flemming, vice ordförande.
Gun-Inger Johansson, sekreterare.
Börje Eriksson, vice sekreterare.
Bert Fjällström, kassör
Göte Solbrand, vice kassör
Karl-Ivar Lidgren, materialförvaltare.
Gunnar Rådström, vice materialförvaltare.

—————————————————————————————————————

Tillbaka!