Du är här: Startsida / Fotoarkiv / Klassfoton / Realskolan Index / Klassinfo 1954-1958

KLASSINFO  14 - 44   ●  1954 - 1958

Följande elever skrevs in på realskolan den 25 augusti 1954:
Klass 14A

Nr
Intagen år/dag Klass Lärjungens namn Födelseort/församling Födelseår
260
1954 25/8 1a Blixth Kjell Åke Borås/Älvsborg
1939
261 1954 25/8 1a Johansson Klas J. Stensele 1941
262 1954 25/8 1a Landberg K. Ove G. Hortlax/Nb. 1941
263 1954 25/8 1a Löfenius Leif S. B. Torps f./Vn.? 1941
264 1954 25/8 1a Lönnberg T. Benneth Stensele 1940
265 1954 25/8 1a Lönnberg Benth T. Stensele 1940
266 1954 25/8 1a Lönnberg G. L. Ronny Stensele 1940
267 1954 25/8 1a Nilsson S. Jan Erik   1940
268 1954 25/8 1a Nygren Sven-Erik Norbergs f./Vn. 1941
269 1954 25/8 1a Omark A. Jerry Överluleå/Nb. 1941
270 1954 25/8 1a Ström Ulf O. Östersund/Jämtland 1941
271 1954 25/8 1a Svensson S. Åke Flen/Södermanland  
272 1954 25/8 1a Bengtsson E. Anita Stensele 1941
273 1954 25/8 1a Berggren Mona B. Arvidsjaur/Nb. 1941
274 1954 25/8 1a Bylund Inga-Britt Stensele 1942
275 1954 25/8 1a Edström M. Anita Stensele 1941
276 1954 25/8 1a Emilsson Unni M. Lycksele 1941
277 1954 25/8 1a George S. Monica Tåsjö 1941
278 1954 25/8 1a Göransson Ulla-Bell Umeå 1941
279 1954 25/8 1a Hellstrand S. Inga-Lill Markbygden 1941
280 1954 25/8 1a Hesselback Inder M. Lindesberg 1941
281 1954 25/8 1a Isaksson G. E. Sylvia Stensele 1940
282 1954 25/8 1a Johansson Anna-Sofia Tärna 1939
283 1954 25/8 1a Johansson Britta-Maria   1940
284 1954 25/8 1a Jonsson Eivor M. Umnäs 1942
285 1954 25/8 1a Kolbäck S. Inga-Lis   1940
286 1954 25/8 1a Larsson Gunnel E. M. Umnäs 1941
287 1954 25/8 1a Lidman Birgitta S. Övertorneå/Nb. 1941
288 1954 25/8 1a Lundgren Eva C. S:t Olov/Östergötland 1941
289 1954 25/8 1a Lundmark Britt I. Porjus/Nb. 1941
290 1954 25/8 1a Persson D. Louise Charlotte Stensele 1941
291 1954 25/8 1a Viklund Elsa M. Stensele 1941
292 1954 25/8 1a Öhnell U. Elinor Stensele 1941

————————————————————————

Följande elever skrevs in på realskolan den 25 augusti 1954:
Klass 14B

Nr
Intagen år/dag Klass Lärjungens namn Födelseort/församling Födelseår
293
1954 25/8 1b Carlhed Karl-Axel Stensele
1941
294 1954 25/8 1b Carstedt Kjell-Enar Stensele 1941
295 1954 25/8 1b Eriksson Kurt O. D. Stensele 1940
296 1954 25/8 1b Eriksson K. L. Leopold Stensele 1939
297 1954 25/8 1b Eriksson J. O. Åke Stensele 1941
298 1954 25/8 1b Gustafsson Kurt A. Stensele 1942
299 1954 25/8 1b Gällhagen H. Sakari Finland 1940
300 1954 25/8 1b Hultebrand B. S. Håkan Stensele 1941
301 1954 25/8 1b Johansson (Fritjofsson) Lars Gunnar Stensele 1941
302 1954 25/8 1b Ohlsson N. Göran Stensele 1941
303 1954 25/8 1b Suwe Gösta T. Hudiksvall/Gävleborg 1942
304 1954 25/8 1b Vestman Erik T. Stensele 1941
305 1954 25/8 1b Östelius Stig Härnösand/Vn. 1939
306 1954 25/8 1b Berglund Marita E. Örnsköldsvik/Vn. 1941
307 1954 25/8 1b Blomkvist Kerstin T. M. Stensele 1941
308 1954 25/8 1b Ernstsson Eivor M. Stensele 1942
309 1954 25/8 1b Holmner S. Eva Stensele 1941
310 1954 25/8 1b Holmner E. Margareta Stensele 1941
311 1954 25/8 1b Johansson Gun-Britt V. Stensele 1940
312 1954 25/8 1b Johansson Maj Inger Stensele 1941
313 1954 25/8 1b Krantz Ingrid M. Stensele 1940
314 1954 25/8 1b Lindgren Sigrid N. Stensele 1940
315 1954 25/8 1b Meijer Lillimor A. Gargnäs 1941
316 1954 25/8 1b Nilsson Dora J. S. Stensele 1939
317 1954 25/8 1b Nordin M. Gunilla Stensele 1941
318 1954 25/8 1b Nordström Margot L. Dorotea 1941
319 1954 25/8 1b Norman (Andersson) Sonja E. E. Stensele 1939
320 1954 25/8 1b Rönnholm Gun Britt M. Stensele 1942
321 1954 25/8 1b Rönnholm Maj-Lis Stensele 1941
322 1954 25/8 1b Sarlin Lisbeth V. Stensele 1941
323 1954 25/8 1b Stjerna Ingrid E. M. Oscars/Stockholm 1942
324 1954 25/8 1b Strömberg Gun-Gerd Stensele 1941
325 1954 25/8 1b Uppenberg Ines M. Stensele 1941

Följande elever skrevs in på realskolan den 25 augusti 1954:
Klass 24

327 1954 25/8 24 Lundbeck Berit A. Nederkalix/Nb. 1939
328 1954 25/8 24 Lundbeck Leif G. Nederkalix/Nb. 1940
329 1954 25/8 24 Molin Kerstin   1940
330 1954 25/8 24 Östergren Astrid Ingeborg Tärna 1939

Följande elever skrevs in på realskolan den 25 augusti 1954:
Klass 3

326 1954 25/8 34 Sivertsen Ingrid   1938

Följande elever skrevs in på realskolan den 7 januari 1955:
Klass 24

331 1955 7/1 24 Mattsson Britt Caisa Vilhelmina 1939

Totalt 72 nya elever till realskolan läsåret 1954-1955

————————————————————————

KLASSEN 14A LÄSÅRET 1954 - 55

Klassföreståndare: Ingrid Smedjegård.

Blixth Kjell-Åke 1941 Slussfors
Johansson Klas J. 1941 Slussfors
Landberg K. Ove G. 1941 Storuman
Löfvenius Leif S. B. 1941 Storuman
Lönnberg T. Benneth 1940 Storuman
Lönnberg Benth T. 1940 Storuman
Lönnberg G. L. Ronny 1940 Storuman
Nilsson S. J. Erik 1940 Gardvik
Nygren Sven-Erik 1941 Storuman
Omark A. Jerry 1941 Storuman
Ström Ulf O. 1941 Storuman
Svensson S. Åke 1940 Storuman








 
Bengtsson E. Anita 1940 Pauträsk
Berggren Mona B. 1941 Storuman
Bylund Inga-Britt 1942 Storuman
Edström M. Anita 1941 Storuman
Emilsson Unni M. 1941 Storuman
George S. Monica 1941 Storuman
Göransson Ulla-Bell 1941 Storuman
Hellstrand S. Inga-Lill 1941 Storuman
Hesselbäck Inger M. 1941 Storuman
Isaksson G. E. Sylvia 1940 Norråker
Johansson Anna Sofia (Ann-Sofi) K. 1939 Hemavan
Johansson Britt-Marie 1940 Storuman
Jonsson Eivor M. 1942 Storuman
Kolbäck S. Inga-Lis 1940 Storuman
Larsson Gunnel E. M. 1941 Umnäs
Lidman Birgitta S. 1941 Storuman
Lundgren Eva C. 1941 Storuman
Lundmark Britt I. 1941 Storuman
Persson D. Louise Charlotte (Liselotte) 1941 Blaiken
Viklund Elsa M. 1941 Storuman
Öhnell U. Ellinor 1941 Svärtträsk

12 pojkar + 21 flickor = 33 elever
Ordningsmän: Åke Svensson och Ulla-Bell Göransson

————————————————————————

KLASSEN 14B LÄSÅRET 1954 - 55

Klassföreståndare: Hjalmar Wallin.
 
Carlhed Karl-Axel 1941 Skarvsjöby
Carstedt Kjell-Einar 1941 Verksamheten
Eriksson Kurt O. D. 1940 Brånaberg
Eriksson K. Leopold 1939 Norråker
Eriksson J. O. Åke 1941 Åskilje
Gustafsson Kurt-Allan 1942 Långsjöby
Gällhagen H. Sakari 1940 Gunnarn
Hultebrand B. S. Håkan 1941 Stensele
Johansson Lars-Gunnar 1941 Långsjöby
Ohlsson N. Göran 1941 Åskilje
Suwe Gösta T. 1942 Stensele
Vestman E. Torwald 1941 Skarvsjöby
Östelius Stig T.1939 Stensele






 
Berglund Marita 1941 Stensele
Blomkvist Kerstin I. M. 1941 Gunnarn
Ernstsson Eivor M. 1942 Ankarsund
Holmner S. Eva 1941 Gunnarn
Holmner E. Margareta 1941 Skarvsjöby
Johansson Gun-Britt V. 1940 Laisbäck
Johansson Maj-Inger 1941 Skarvsjöby
Krantz Ingrid M. 1940 Barsele
Lindgren Sigrid N. 1940 Juktån
Meijer Lillemor A. 1941 Gunnarn
Nilsson Dora J. S. 1939 Åskilje
Nordin M. Gunilla 1941 Skarvsjöby
Nordström Margot L. 1941 Vinlidsberg
Norman Sonja E. E. 1939 Verksamheten
Rönnholm Gun-Britt 1942 Gunnarn
Rönnholm Maj-Lis 1941 Stornäs
Sarlin Lisbeth V. 1941 Skarvsjöby
Stjerna Ingrid E. M. 1942 Stensele
Strömberg M. Gun-Gerd 1941 Skarvsjöby
Uppenberg I. Marina 1941 Åskilje

13 pojkar + 20 flickor = 33 elever
Ordningsmän: Lars-Gunnar Johansson och Dora Nilsson

————————————————————————

KLASSEN 24A LÄSÅRET 1955 - 56

Klassföreståndare: Maj Nyström.
 
Johansson Klas J. 1941 Slussfors
Lundberg K. Ove G. 1941 Storuman
Löfvenius Leif S. B. 1941 Storuman
Lönnberg T. Benneth 1940 Storuman
Lönnberg Benth T. 1940 Storuman
Lönnberg G. L. Ronny 1940 Storuman
Nilsson S. J. Erik 1940 Gardvik
Nygren Sven-Erik 1941 Storuman
Omark A. Jerry 1941 Storuman
Ström Ulf O. 1941 Storuman
Svensson S. Åke 1940 Storuman












 
Bengtsson E. Anita 1940 Pauträsk
Berggren Mona B. 1941 Storuman
Bylund Inga-Britt 1942 Storuman
Edström M. Anita 1941 Storuman
Emilsson Unni M. 1941 Storuman
Ericson Inger 1940 Sandsjö
George S. Monica 1941 Storuman
Göransson Ulla-Bell 1941 Storuman
Hellstrand S. Inga-Lill 1941 Storuman
Hesselbäck Inger M. 1941 Storuman
Isaksson G. E. Sylvia 1940 Norråker
Jernberg Åsa 1941 Tärnaby
Johansson Anna Sofia (Ann-Sofi) K. 1939 Hemavan
Johansson Britt-Marie 1940 Storuman
Jonsson Eivor M. 1942 Storuman
Kolbäck S. Inga-Lis 1940 Storuman
Larsson Gunnel E. M. 1941 Umnäs
Lidman Birgitta S. 1941 Storuman
Lundgren Eva C. 1941 Storuman
Lundmark Britt I. 1941 Storuman
Persson D. Louise Charlotte (Liselotte) 1941 Blaiken
Själin Lena 1941 Storuman
Viklund Elsa M. 1941 Storuman
Öhnell U. Ellinor 1941 Svärtträsk

11 pojkar + 24 flickor = 35 elever
Ordningsmän: Åke Svensson och Ulla-Bell Göransson

————————————————————————

KLASSEN 24B LÄSÅRET 1955 - 56

Klassföreståndare: Birgitta Bertilsson.
 
Carstedt Kjell-Enar 1941 Verksamheten
Eriksson Leopold 1939 Norråker
Eriksson Rune 1939 Gunnarn
Eriksson Åke 1941 Åskilje
Gustafsson Kurt-Allan 1942 Långsjöby
Gällhagen Sakari 1940 Gunnarn
Hultebrand Håkan 1941 Stensele
Johansson Lars-Gunnar 1941 Långsjöby
Ohlsson Göran 1941 Åskilje
Suwe Gösta 1942 Stensele
Vestman Torwald 1941 Skarvsjöby
Östelius Stig 1939 Stensele






 
Berglund Marita 1941 Stensele
Blomkvist Kerstin 1941 Gunnarn
Ernstsson Eivor 1942 Ankarsund
Holmner Eva 1941 Gunnarn
Holmner Margareta 1941 Skarvsjöby
Johansson Gun-Britt 1940 Laisbäck
Johansson Maj-Inger 1941 Skarvsjöby
Krantz Ingrid 1940 Barsele
Lindgren Sigrid 1940 Juktån
Meijer Lillemor 1941 Gunnarn
Nilsson Dora 1939 Åskilje
Nordin Gunilla 1941 Skarvsjöby
Nordström Margot 1941 Vinlidsberg
Rönnholm Gun-Britt 1942 Gunnarn
Rönnholm Maj-Lis 1941 Storuman
Sarlin Lisbeth 1941 Skarvsjöby
Stjerna Ingrid 1942 Stensele
Strömberg Gun-Gerd 1941 Skarvsjöby
Uppenberg Marina 1941 Åskilje

12 p. + 19 fl. = 31
Ordningsmän: Kjell-Enar Carstedt och Dora Nilsson.

————————————————————————

KLASSEN 34A LÄSÅRET 1956 - 57

Klassföreståndare: Maj Nyström.

Johansson Klas J. 1941 Slussfors
Lundberg K. Ove G. 1941 Storuman
Löfvenius Leif S. B. 1941 Storuman
Lönnberg T. Benneth 1940 Storuman
Lönnberg Benth T. 1940 Storuman
Lönnberg G. L. Ronny 1940 Storuman
Nygren Sven-Erik 1941 Storuman
Omark A. Jerry 1941 Storuman
Ström Ulf O. 1941 Storuman
Svensson S. Åke 1940 Storuman











 
Bengtsson E. Anita 1940 Pauträsk
Berggren Mona B. 1941 Storuman
Bylund Inga-Britt 1942 Storuman
Edström M. Anita 1941 Storuman
Emilsson Unni M. 1941 Storuman
Ericson Inger 1940 Sandsjö
George S. Monica 1941 Storuman
Hellstrand S. Inga-Lill 1941 Storuman
Hesselbäck Inger M. 1941 Storuman
Jernberg Åsa 1941 Tärnaby
Johansson Anna Sofia (Ann-Sofi) K. 1939 Hemavan
Johansson Britt-Marie 1940 Storuman
Jonsson Eivor M. 1942 Storuman
Kolbäck S. Inga-Lis 1940 Storuman
Larsson Gunnel E. M. 1941 Umnäs
Lidman Birgitta S. 1941 Storuman
Lundgren Eva C. 1941 Storuman
Lundmark Britt I. 1941 Storuman
Persson D. Louise Charlotte (Liselotte) 1941 Blaiken
Själin Lena 1941 Storuman
Viklund Elsa M. 1941 Storuman
Öhnell U. Ellinor 1941 SStoruman

10 pojkar + 22 flickor = 35 elever
Ordningsmän: Åke Svensson och Anita Bengtsson.

————————————————————————

KLASSEN 34B LÄSÅRET 1956 - 57

Klassföreståndare: Birgitta Bertilsson.

Carstedt Kjell-Enar 1941 Verksamheten
Eriksson Rune 1939 Gunnarn
Eriksson Åke 1941 Åskilje
Gustafsson Kurt-Allan 1942 Långsjöby
Hultebrand Håkan 1941 Stensele
Johansson Lars-Gunnar 1941 Långsjöby
Suwe Gösta 1942 Stensele
Vestman Torwald 1941 Skarvsjöby
Östelius Stig 1939 Stensele









 
Berglund Marita 1941 Stensele
Blomkvist Kerstin 1941 Gunnarn
Ernstsson Eivor 1942 Ankarsund
Holmner Eva 1941 Gunnarn
Holmner Margareta 1941 Skarvsjöby
Johansson Gun-Britt 1940 Laisbäck
Johansson Maj-Inger 1941 Skarvsjöby
Krantz Ingrid 1940 Barsele
Lindgren Sigrid 1940 Juktån
Meyer Lillemor 1941 Gunnarn
Nilsson Dora 1939 Åskilje
Nordin Gunilla 1941 Skarvsjöby
Nordström Margot 1941 Vinlidsberg
Rönnholm Gun-Britt 1942 Gunnarn
Rönnholm Maj-Lis 1941 Storuman
Sarlin Lisbeth 1941 Storuman
Stjerna Ingrid 1942 Stensele
Strömberg Gun-Gerd 1941 Skarvsjöby
Uppenberg Marina 1941 Åskilje

9 pojkar + 19 flickor = 28 elever
Ordningsmän: Torwald Vestman och Dora Nilsson

————————————————————————

KLASSEN 44A LÄSÅRET 1957 - 58

Klassföreståndare: Lennart Hansson.
 
Johansson Klas J. 1941 Slussfors
Lönnberg T. Benneth 1940 Storuman
Lönnberg Benth T. 1940 Storuman
Nygren Sven-Erik 1941 Storuman
Omark A. Jerry 1941 Storuman
Svensson S. Åke 1940 Storuman
Öhgren Lars 1940 Storuman











 
Bengtsson E. Anita 1940 Pauträsk
Berggren Mona B. 1941 Storuman
Bylund Inga-Britt 1942 Storuman
Edström M. Anita 1941 Storuman
Emilsson Unni M. 1941 Storuman
Ericson Inger 1940 Sandsjö
George S. Monica 1941 Storuman
Hellstrand S. Inga-Lill 1941 Storuman
Hesselbäck Inger M. 1941 Storuman
Jernberg Åsa 1941 Tärnaby
Johansson Britt-Marie 1940 Storuman
Jonsson Eivor M. 1942 Storuman
Kolbäck S. Inga-Lis 1940 Storuman
Larsson Gunnel E. M. 1941 Umnäs
Lidman Birgitta S. 1941 Storuman
Lundgren Eva C. 1941 Storuman
Lundmark Britt I. 1941 Vuollerim
Viklund Elsa M. 1941 Storuman
Öhnell U. Ellinor 1941 Storuman

7 pojkar + 19 flickor = 25 elever
Ordningsmän: Åke Svensson och Anita Bengtsson

————————————————————————

KLASSEN 44B LÄSÅRET 1957 - 58

Klassföreståndare: Georg Olsson.

Carstedt Kjell-Enar 1941 Verksamheten
Eriksson Rune 1939 Gunnarn
Eriksson Åke 1941 Åskilje
Hultebrand Håkan 1941 Stensele
Johansson Lars-Gunnar 1941 Långsjöby
Suwe Gösta 1942 Stensele
Vestman Torwald 1941 Skarvsjöby







 
Berglund Marita 1941 Stensele
Blomkvist Kerstin 1941 Gunnarn
Holmner Eva 1941 Gunnarn
Johansson Gun-Britt 1940 Laisbäck
Johansson Maj-Inger 1941 Skarvsjöby
Lindgren Sigrid 1940 Juktån
Meyer Lillemor 1941 Gunnarn
Nilsson Dora 1939 Åskilje
Nordin Gunilla 1941 Skarvsjöby
Nordström Margot 1941 Vinlidsberg
Rönnholm Gun-Britt 1942 Gunnarn
Rönnholm Maj-Lis 1941 Storuman
Sarlin Lisbeth 1941 Storuman
Strömberg Gun-Gerd 1941 Skarvsjöby
Uppenberg Marina 1941 Åskilje

7 pojkar + 15 flickor = 22 elever
Ordningsmän: Dora Nilsson och Torwald Vestman

————————————————————————

PERSONAL 1953

Inspektor.
Gustav Park, Kyrkoherde.
Skolans styrelse
Ordinarie ledamöter:
Ivar Alm, distriktsöverlärare, ordf., Storuman.
Oscar Sarlin, hemmansägare, v. ordf.,Skarvsjöby.
Margareta Ljunglöf, folkskollärare, Stensele.
Ludvig Rönnholm, hemmansägare, Långsjöby.
Martin Ågren, komminister, Umnäs.
Olof Öberg, hemmansägare, Gunnarn.
Rektor, självskriven ledamot, sekr.
Suppleanter:
Isak Kjellrén,hemmansägare, Kaskeluokt.
Arne Oskarsson, hemmansägare, Slussfors.
Elof Rudberg, sotarmästare, Storuman.
Kassaförvaltare:
Kommunalkontoret, Storuman.
Rektor.
Olof Fahlén
Ordinarie ämneslärare.
Olof Fahlén
Övriga lärare.
Sune Ongman, Helge Smedjegård, Erland Flemming, Ingrid Smedjegård, Hjalmar Wallin, Maj Nyström, Stina Hedberg, Karin Fahlén, Vega Wennergren, Sven Lundberg.

Skolans läkare
Paul Sivertsen, cand. med., provinsialläkare
Skolsköterska.
Maj Asplund.
Tillsynslärare.
Stina Hedberg.
Bibliotekarie.
Erland Flemming.
Vaktmästare.
Gunnar Persson.
Städerska.
Margareta Persson.
Skolbespisningspersonal.
Jenny Wiklund, fru, föreståndarinna.
Biträden: Göta Spiik, Rakel Holmgren, Lisa Sjöberg, Clary Granström, och Anita Berg.

Skolans telefoner.
Rektorsexpeditionen ............... Storuman 174
Rektors bostad ....................... Storuman 284
Kollegierum .................................Storuman 174
Vaktmästarbostad ..................... Storuman 325
Bespisningsexp. ....................... Storuman 274


—————————————————————————————————————

ELEVFÖRENINGAR 1953

Elevrådet.
Gunnar Englund, ordförande.
Barbro Suwe, vice ordförande.
Marianne Stjerna, sekreterare.
Åke Eriksson, vice sekreterare.
Svante Lindgren, kassör.
Åke Svensson, vice kassör.
Carl-Axel Halvarsson, klubbmästare.
Birgitta Lindström, klubbmästarinna.

Skolidrottsföreningen Falken.
Gymnastikdirektör Stina Hedberg, ordförande.
Börje Eriksson, vice ordförande.
Gun Nordin, sekreterare.
Arne Grubbström, vice sekreterare.
Åke Svensson, kassör
Leopold Eriksson, vice kassör
Svante Lindgren, matrielförvaltare.
Rolf Streiffert, vice matrielförvaltare.
Magister Erland Flemming, adjungerad ledamot
Göte Solbrand, adjungerad ledamot

S.S.U.H.-FÖRENINGEN NORNAN.
Eivor Sundqvist, ordförande.
Gunnar Forsberg, vice ordförande.
Barbro Lidman, sekreterare.
Barbro Suwe, vice sekreterare.
Gunnar Englund, kassör.

—————————————————————————————————————

Tillbaka!