Du är här: Startsida / Fotoarkiv / Klassfoton / Realskolan Index / Klassinfo 1957-1961

KLASSINFO  14 - 44   ●  1957 - 1961

Följande elever skrevs in på realskolan 26 augusti 1957:
Klass 14A

Nr
Intagen år/dag Klass Lärjungens namn Födelseort/församling Födelseår
474
1957 26/8 1a Folkesson Jarl L. Filipstad - Värmland
1944
475 1957 26/8 1a Gunnarsson Johnny G. Stensele 1944
476 1957 26/8 1a Lundgren E. Gunnar T. Stensele 1944
477 1957 26/8 1a Lundgren Lars E. Sorsele 1944
478 1957 26/8 1a Lundgren Sven-Åke Örnsköldsvik -Västernorrland 1943
479 1957 26/8 1a Lundman Mats E. Arvidsjaur - Norrbotten 1943
480 1957 26/8 1a Lundmark Bo I. Malå 1944
481 1957 26/8 1a Oinas Öije L. Luleå 1944
482 1957 26/8 1a Ragnarsson Jan E. Östersund - Jämtland 1944
483 1957 26/8 1a Stenvall M. Filip Stensele 1945
484 1957 26/8 1a Umander K. Gösta Stensele 1944
485 1957 26/8 1a Alm Ulla M. Gällivare - Norrbotten 1945
486 1957 26/8 1a af Burén M. Marie-Louise Oscars församling - Stockholm 1944
487 1957 26/8 1a Eriksson Mona E. K. Hammerdal - Jämtland 1943
488 1957 26/8 1a Falknert Lotten A-M. Stensele 1943
489 1957 26/8 1a Fransson G. E. Anita Stensele 1944
490 1957 26/8 1a Granström Margot E. Stensele 1945
491 1957 26/8 1a Granström G. Marianne Umeå 1944
492 1957 26/8 1a Hansson L. Monica Stensele 1943
493 1957 26/8 1a Henningsson G. Christina Stensele 1944
494 1957 26/8 1a Johansson Anita G. I. Borgsjö - Västernorrland 1944
495 1957 26/8 1a Johansson Gunhild Y. Vilhelmina 1944
496 1957 26/8 1a Jonsson Sonja H. Umnäs 1944
497 1957 26/8 1a Landin G. H. Birgitta Stensele 1944
498 1957 26/8 1a Lindgren Gerd L. Stensele 1943
499 1957 26/8 1a Lindström Kerstin M. Gällivare - Norrbotten 1943
500 1957 26/8 1a Nordström Birgitta M. Stensele 1944
501 1957 26/8 1a Thelin Gunvor E. M. Porjus - Norrbotten 1944
502 1957 26/8 1a Salemark Agneta E. Nedertorneå - Norrbotten 1943
503 1957 26/8 1a Sehlström Anita D. E. Stensele 1944

————————————————————————

Följande elever skrevs in på realskolan den 26 augusti 1957:
Klass 14B

Nr
Intagen år/dag Klass Lärjungens namn Födelseort/församling Födelseår
504
1957 26/8 1b Ebbegren Curt-Lennart Stensele
1944
505 1957 26/8 1b Eriksson K. B. Roland Stensele 1944
506 1957 26/8 1b Hermansson Bo S. Vilhelmina 1944
507 1957 26/8 1b Israelsson Bertil I. Stensele 1944
508 1957 26/8 1b Meijer G. K. Roland Gargnäs 1944
509 1957 26/8 1b Norman Kurt I. Stensele 1944
510 1957 26/8 1b Norman B. Roger Stensele 1943
511 1957 26/8 1b Ohlsson Ulf H. E. Stensele 1943
512 1957 26/8 1b Roos Lennart B. Bureå 1943
513 1957 26/8 1b Rönnholm B. O. Ingemar Stensele 1944
514 1957 26/8 1b Stenberg E. Curt-Ove Stensele 1944
515 1957 26/8 1b Westman Hans C. Umeå 1944
516 1957 26/8 1b Öhnell Bo G. Stensele 1944
517 1957 26/8 1b Bontha Anna Elisabeth Tärna 1944
518 1957 26/8 1b Borgström Ulla C. Stensele 1944
519 1957 26/8 1b Johansson Inger M. M. Stensele 1944
520 1957 26/8 1b Johansson I. Marianne Stensele 1944
521 1957 26/8 1b Jonsson Maud E. Skellefteå 1944
522 1957 26/8 1b Lindahl Kerstin C. Stensele 1944
523 1957 26/8 1b Nordström Anita E. Dorotea 1944
524 1957 26/8 1b Norman Monica L. Stensele 1944
525 1957 26/8 1b Samuelsson A. Gunnel I. Stensele 1944
526 1957 26/8 1b Sedholm Anna-Lena Tärna 1944
527 1957 26/8 1b Sigvardsson A. Anita Stensele 1944
528 1957 26/8 1b Smedman Ingrid Stensele 1943
529 1957 26/8 1b Söder Britta I. M. Stensele 1944
530 1957 26/8 1b Wallim Marta K. Stensele 1945
531 1957 26/8 1b Olofsson G. Monika Vilhelmina 1944
532 1957 26/8 1b Åström S. Chatrin Stensele 1944
533 1957 26/8 2b Nordström Tord R. Hagfors/Värmland 1943
534 1957 26/8 2b Nilsson Ulf B. Östersund/Jämtland  
535 1957 26/8 1a Engman Rune R. O. Arvidsjaur/Norrbotten 1943
536 1957 26/8 1b Fredlund Björn R. Jokkmokk/Norrbotten 1943
537 1957 26/8 1b Rönnholm Leif Torbjörn Stensele 1944
538 1957 26/8 3b Grönlund Vivi E. Vilhelmina 1941
539 1957 26/8 3a Johansson Eva Marie Vilhelmina 1942
540 1957 26/8 3b Isaksson Sylvia Stensele 1940
541 1957 26/8 3b Eriksson Leopold Stensele 1939

Följande elev skrevs in på realskolan den 7 januari 1958:
Klass 14B

542 1958 7/1 2b Hedin Leif E. Stensele 1942

Totalt 69 nya elever till realskolan läsåret 1957-1958

—————————————————————————————————————

KLASSEN 14A LÄSÅRET 1957 - 58

Klassföreståndare: Carl-Axel Nordenberg
 
Engman Rune 1943 Storuman
Folkesson Jarl L. 1944 Joeström
Gunnarsson Jonny 1944 Strömsund
Lundgren E. Gunnar T. 1944 Stensele
Lundgren Sven-Åke 1943 Storuman
Lundgren Lars 1944 Storuman
Lundman Mats 1944 Storuman
Lundmark Bo 1944 Storuman
Oinas Öije L. 1944 Storuman
Ragnarsson Jan E. 1944 Storuman
Stenvall M. Filip 1945 Storuman
Umander K. Gösta 1944 Storuman






 
Alm Ulla M. 1945 Stensele
af Burén Marie-Louise 1944 Storuman
Eriksson Mona 1943 Storuman
Falknert Lotten A-M. 1943 Stensele
Fransson Anita Näsvattnet
Granström Margot E. 1945 Pauträsk
Granström Marianne. 1944 Storuman
Hansson Monica 1943 Storuman
Henningsson G. Christina 1944 Storuman
Johansson G. Anita I. 1944 Storuman
Johansson Gunhild 1944 Pauträsk
Jonsson Sonja H. 1944 Storuman
Landin G. H. Birgitta 1944 Storuman
Lindgren Gerd 1943 Storuman
Lindström Kerstin 1943 Storuman
Nordström Birgitta 1944 Pauträsk
Thelin Gunvor 1944 Storuman
Salemark Agneta 1943 Storuman
Sehlström Anita 1944 Storuman

12 pojkar + 19 flickor = 31 lever
Ordningsmän: Bo Lundmark, Christina Henningsson

————————————————————————

KLASSEN 14B LÄSÅRET 1957 - 58

Klassföreståndare: Margareta Olsson
 
Ebbegren Curt-Lennart 1944 Stensele
Eriksson K. B. Roland 1944 Storuman
Fredlund Björn R. 1943 Grundforsbygget
Hermansson Bo 1944 Vinlidsberg
Israelsson Bertil I. 1944 Gunnarn
Meyer Roland 1944 Gunnarn
Norman Kurt I. 1944 Juktån
Norman Roger 1943 Gunnarn
Ohlsson Ulf H. E. 1943 Åskilje
Roos Lennart 1943 Grundforsbygget
Rönnholm Ingemar 1944 Gunnarn
Rönnholm Leif 1944 Långsjöby
Stenberg E. Kurt Ove 1944 Näsvattnet
Westman Hans 1944 Stensele
Önell Bo G. 1944 Skarvsjöby
 
Bontha Anna-Lisa 1944 Tärnaby
Borgström Ulla C. 1944 Stensele
Johansson Inger 1944 Blaiken
Johansson I. Marianne 1944 Stensele
Jonsson Maud E. 1944 Gunnarn
Lindahl Kerstin C. 1944 Stensele
Nordström Anita 1944 Vinlidsberg
Norman Monica Gunnarn
Samuelsson A. Gunnel I. 1944 Gunnarn
Sedholm Anna-Lena 1944 Stenträsk
Sigvardsson Anita 1944 Stensele
Smedman Ingrid 1943 Storuman
Söder Britta I. M. 1944 Gunnarn
Wallin Marta K. 1945 Stensele
Wallin G. Monica 1944 Stensele
Åström Catrin 1944 Åskilje

15 pojkar + 16 flickor = 31 elever
Ordningsmän: Curt-Lennart Ebbegren, Kerstin Lindahl

—————————————————————————————————————

KLASSEN 24A LÄSÅRET 1958 - 59

Klassföreståndare: Carl-Axel Nordenberg

Engman Rune E. 1943 Storuman
Folkesson Jarl L. 1944 Joeström
Gunnarsson Jonny V. 1944 Strömsund
Lundgren E. Gunnar T. 1944 Stensele
Lundgren Sven-Åke 1943 Storuman
Lundman Mats E. 1944 Storuman
Lundmark Bo I. 1944 Storuman
Oinas Öije L. 1944 Storuman
Ragnarsson Jan E. 1944 Storuman
Stenvall M. Filip 1945 Storuman
Umander K. Gösta 1944 Storuman






 
Alm Ulla M. 1945 Stensele
Eriksson Mona E. 1943 Storuman
Falknerth Lotten A-M. 1943 Stensele
Granström Margot E. 1945 Pauträsk
Granström G. Marie-Anne. 1944 Storuman
Hansson L. Monica 1943 Storuman
Henningsson G. Christina 1944 Storuman
Johansson G. Anita I. 1944 Storuman
Johansson Y.Gunhild 1944 Storuman
Jonsson Sonja H. 1944 Storuman
Landin G. H. Birgitta 1944 Storuman
Larsson S. Ulla-Märta 1943 Tärna
Lindgren Gerd L. 1943 Storuman
Lindström Kerstin M. 1943 Storuman
Olsson Birgitta V. 1942 Storuman
Salemark Agneta E. 1943 Storuman
Tellström Martha l. 1942 Tärna
Vesterlund Eva E. 1943 Tärna

11 pojkar + 18 flickor = 29 elever
Ordningsmän: Bo Lundmark, Christina Henningsson

————————————————————————

KLASSEN 24B LÄSÅRET 1958 - 59

Klassföreståndare: Hjalmar Wallin

Ebbegren Curt-Lennart 1944 Stensele
Eriksson K. B. Roland 1944 Sågnäset
Fredlund Björn R. 1943 Grundforsbygget
Israelsson Bertil I. 1944 Gunnarn
Lönnberg Nils 1943 Stensele
Nilsson Ulf 1942 Barsele
Norman Kurt I. 1944 Juktån
Norman Roger 1943 Gunnarn
Ohlsson Ulf H. E. 1943 Åskilje
Rönnholm Leif 1944 Långsjöby
Sjöberg Curt 1944 Stensele
Stenberg E. Curt Ove 1944 Näsvattnet
Westman Hans 1944 Stensele
Önell Bo G. 1944 Skarvsjöby


 
Bonta Anna-Lisa 1944 Tärnaby
Borgström Ulla C. 1944 Stensele
Eriksson Marie-Louise 1944 Grundforsbygget
Johansson Inger 1944 Blaiken
Johansson I. Marianne 1944 Stensele
Jonsson Maud E. 1944 Gunnarn
Lindahl Kerstin C. 1944 Stensele
Nordström Anita 1944 Vinlidsberg
Nordström Birgitta 1944 Pauträsk
Norman Monica Juktån
Samuelsson A. Gunnel I. 1944 Gunnarn
Sedholm Annalena 1944 Stenträsk
Smedman Ingrid 1943 Storuman
Söder Britta I. M. 1944 Gunnarn
Wallin Marta K. 1945 Stensele
Wallin G. Monica 1944 Stensele
Åström Chatrine 1944 Åskilje

14 pojkar + 17 flickor = 30 elever
Ordningsmän: Curt-Lennart Ebbegren, Kerstin Lindahl

—————————————————————————————————————

KLASSEN 34A LÄSÅRET 1959 - 60

Klassföreståndare: Folkskollärare Nordenberg
Folkesson Jarl L. 1944 Tärna
Karlsson S. Roland 1943 Stensele
Kolbäck Stig V 1943 Stensele
Lundgren E. Gunnar T. 1944 Stensele
Lundmark Bo I. 1944 Stensele
Lundqvist Mats B. H. 1943 Stensele
Nilsson J. Christer 1944 Stensele
Oinas Öije L. 1944 Stensele
Ragnarsson Jan E. 1944 Stensele
Sandström Ulf R. 1943 Stensele
Stenvall M. Filip 1945 Stensele
Umander K. Gösta 1944 Stensele
Alm Ulla M. 1945 Stensele
Falknert Lotten A-M. 1943 Stensele
Granström Margot E. 1945 Stensele
Henningsson G. Christina 1944 Stensele
Johansson G. Anita I. 1944 Stensele
Jonsson Sonja H. 1944 Stensele
Landin G. H. Birgitta 1944 Stensele
Larsson S. Ulla-Märta 1943 Tärna
Lindgren Gerd 1943 Stensele
Orrkvist I. Margareta 1941 Stensele
Vesterlund Eva E. 1943 Tärna
 

12 pojkar + 11 flickor = 23 elever
Ordningsmän: Bo Lundmark, Christina Henningsson

————————————————————————


KLASSEN 34B LÄSÅRET 1959 - 60
Klassföreståndare: Hjalmar Wallin.
 
Ebbegren Curt-Lennart 1944 Stensele
Eriksson Bengt R. 1943 Norrberg
Eriksson K. B. Roland 1944 Stensele
Fredlund Björn R. 1943 Grundforsbygget
Hedin Leif E. 1942 Stensele
Hultebrand K. Bernt 1943 Stensele
Israelsson Bertil I. 1944 Stensele
Lindberg Bror L. 1944 Långsjöby
Norman Kurt I. 1944 Juktån
Ohlsson Ulf H. E. 1943 Storuman
Persson B. Tage 1943 Luspholmen
Rönnholm Leif 1944 Långsjöby
Sjöberg Curt E. T. 1944 Stensele
Stenberg E. Curt Ove 1944 Långsjöby
Westman Hans 1944 Stensele
Önell Bo G. 1944 Stensele
 
Bonta Annalisa 1944 Tärna
Borgström Ulla C. 1944 Stensele
Eriksson Marie-Louise 1944 Grundforsbygget
Ernstsson Maud L. 1943 Stensele
Gustavsson R. M. Lillemor 1943 Skarvsjöby
Johansson Inger 1944 Blaiken
Johansson I. Marianne 1944 Stensele
Jonsson Maud E. 1944 Gunnarn
Lindahl Kerstin C. 1944 Stensele
Nordström Anita 1944 Vinlidsberg
Samuelsson A. Gunnel I. 1944 Gunnarn
Sedholm Anna Lena 1944 Tärna
Smedman Ingrid 1943 Stensele
Söder Britta I. M. 1944 Gunnarn
Wallin Marta K. 1945 Stensele
Wallin G. Monica 1944 Stensele
Åström Chatrine 1944 Åskilje

Ordningsmän: Ordningsmän: Curt-Lennart Ebbegren, Ulla Borgström

16 pojkar och 17 flickor = 33 elever

—————————————————————————————————————

KLASSEN 44A LÄSÅRET 1960 - 61
Klassföreståndare: Carl-Axel Nordenberg.

Folkesson Jarl L. 1944 Tärna
Karlsson S. Roland 1943 Stensele
Kolbäck Stig V 1943 Stensele
Lundgren E. Gunnar T. 1944 Stensele
Lundmark Bo I. 1944 Stensele
Lundqvist Mats B. H. 1943 Stensele
Nilsson J. Christer 1944 Stensele
Oinas Öije L. 1944 Stensele
Ragnarsson Jan E. 1944 Stensele
Sandström Ulf R. 1943 Stensele
Stenvall M. Filip 1945 Stensele
Umander K. Gösta 1944 Stensele
Alm Ulla M. 1945 Stensele
Falknert Lotten A-M. 1943 Stensele
Granström Margot E. 1945 Stensele
Henningsson G. Christina 1944 Stensele
Johansson G. Anita I. 1944 Stensele
Jonsson Sonja H. 1944 Stensele
Landin G. H. Birgitta 1944 Stensele
Larsson S. Ulla-Märta 1943 Tärna
Lindgren Gerd 1943 Stensele
Orrkvist I. Margareta 1941 Stensele
Vesterlund Eva E. 1943 Tärna
 

Ordningsmän: Bo Lundmark, Christina Henningsson

12 pojkar och 11 flickor = 23 elever


————————————————————————

KLASSEN 44B LÄSÅRET 1960 - 61

Klassföreståndare: Erland Flemming.
 
Eriksson Bengt R. 1943 Stensele
Eriksson K. B. Roland 1944 Stensele
Fredlund Björn R. 1943 Stensele
Hedin Leif E. 1942 Stensele
Hultebrand K. Bernt 1943 Stensele
Israelsson Bertil I. 1944 Stensele
Lindberg Bror L. 1944 Stensele
Lundgren Fred H. 1943 Malmberget
Norman Kurt I. 1944 Stensele
Olsson Ulf H. E. 1943 Stensele
Persson B. Tage 1943 Stensele
Sjöberg Curt E. T. 1944 Stensele
Stenberg E. Kurt Ove 1944 Stensele
Önell Bo G. 1944 Stensele
Bonta Anna Elisabeth 1944 Tärna
Borgström Ulla C. 1944 Stensele
Ernstsson Maud L. 1943 Stensele
Gustavsson R. M. Lillemor 1943 Stensele
Johansson I. Marianne 1944 Stensele
Jonsson Maud E. 1944 Stensele
Lindahl Kerstin C. 1944 Stensele
Samuelsson A. Gunnel I. 1944 Stensele
Sedholm Anna Lena 1944 Stensele
Smedman Ingrid 1943 Stensele
Söder Britta I. M. 1944 Stensele
Vallin G. Monika 1944 Stensele
Wallin Marta K. 1945 Stensele
 

Ordningsmän: Kurt Ove Stenberg, Ulla Borgström

14 pojkar och 13 flickor = 27 elever

—————————————————————————————————————

PERSONAL 1957

Inspektor.
Fredrik Svennerskog, Kyrkoherde.
Skolans styrelse
Ordinarie ledamöter:
Ivar Alm, distriktsöverlärare, ordf., Storuman.
Oscar Sarlin, hemmansägare, v. ordförande,Skarvsjöby.
Margareta Ljunglöf, folkskollärare, Stensele.
Ludvig Rönnholm, hemmansägare, Långsjöby.
Olof Öberg, hemmansägare, Gunnarn.
Martin Stjerna, apotekare, Stensele.
Vic. rektor, självskriven ledamot, sekr.
Suppleanter:
Isak Kjellrén,hemmansägare, Kaskeluokt.
Arne Oskarsson, hemmansägare, Slussfors.
Elof Rudberg, sotarmästare, Storuman.
Kassaförvaltare:
Kommunalkontoret, Storuman.
Rektor.
Olof Fahlén.
Vik. Rektor.
Selfrid Gardfall.
ADJUNKT
Olof Fahlén.
EXTRA ORDINARIE LÄRARE.
Selfrid Gardfall, Anders Burman och Georg Olsson.
EXTRA ORDINARIE LÄRARE I ÖVNINGSÄMNEN.
Inga Overgaard.
ÖVRIGA LÄRARE.
Helny Alstermark, Lennart Hansson, Carl-Axel Nordenberg, Inga Isaksson och Hjalmar Wallin.
TIMLÄRARE I LÄROSÄMNEN UTANFÖR REGLERAD BEFODRINGSGÅNG.
Ale Aronsson, Margareta Olsson, Erland Flemming, Maj Nyström och Birgitta Bertilsson.
TIMLÄRARE.
Sigurd Holmberg, Sven Lundberg, Vega Wennergren, Eivor Lundin, Edy Burman, och Evelyn Eneroth.
SKOL LÄKARE.
Paul Gerhard Sivertsen, kand. medicin, provinsialläkare.
SKOLSKÖTERSKA.
Britta Holmberg.
TILLSYNSLÄRARE.
Inga Overgaard.
BIBLIOTEKARIE.
Anders Burman.
SKRIVBITRÄDE.
Greta Rolandsson.
VAKTMÄSTARE.
Gunnar Persson.
STÄDERSKOR.
Margareta Persson & Gerda Johansson.
SKOLMÅLTIDSPERSONAL.
Jenny Wiklund, fru, föreståndarinna.
Biträden: Gunhild Henriksson, Helga Johansson, Lisa Sjöberg, Armida Sjöberg och Evy Thelin.

SKOLANS TELEFONER.
Rektorsexpeditionen ............... Storuman 174
Kollegierummet...........................Storuman 440
Vaktmästarebostaden ............. Storuman 325
Skolmåltidsexpeditionen......... Storuman 274

—————————————————————————————————————

ELEVFÖRENINGAR 1957

Skolidrottsföreningen Falken.
Lars Ola Salemark, ordförande.
Gymn.dir. Inga Overgaard, vice ordförande.
Leopold Eriksson, sekreterare.
Eva Lundgren, vice sekreterare.
Kurt Sjölander, kassör
Björn Hedin, vice kassör
Rolf Lindahl, matrielförvaltare.
Gösta Umander, vice matrielförvaltare.

Suppleanter: Mag. Nordenberg, Jerry Omark, Torvald Vestman, Lars Olof Norberg, Kurt Allan Gustavssob, Barbro Strömqvist, Elsy Yngvesson, Sven Åke Lundgren, Kurt Lennart Ebbegren.

S.S.U.H.-FÖRENINGEN NORNAN.
Gertrud Sundström, ordförande.
Kurt Sjöberg, vice ordförande.
Inga-Lill Norlin, sekreterare.
Karin Tenghag, vice sekreterare.
Monica Lövgren, kassör.
Barbro Strömkvist, vice kassör.

SKYTTEFÖRENINGEN SKYTTEN.
Leopold Eriksson.
Kaj Strömberg.
Kurt-Allan Gustafsson.
Kurt Sjölander.
Rune Eriksson.
Kantor Hjalmar Wallin.
Rektor Selfrid Gardfall.

Elevrådet.
Jerry Omark.
Gunilla Nordin.
Stig Fredriksson.
Nancy Stenvall.
Barbro Strömqvist.
Anita Forsman.
Christina Henningsson.
Marta Wallin.

—————————————————————————————————————

ORDNINGSFÖRESKRIFTER

1. Skolan anser som en självklar sak, att Du såväl inom som utom skolan iakttar sådan ordning och vinnlägger Dig om ett sådant uppförande, att Du hedrar Dig själv och Din skola.

2. Du måste vårda skolans lokaler, inventarier, undervisningsmateriel etc. noga. Om Du genom slarv eller oaktsamhet vållar någon skada, måste Du ersätta den.

3. Vid första ringningen till lektionen skall Du gå till Din lektionssal och inta Din plats. Efter andra ringningen skall Du under tystnad avvakta lärarens ankomst.

4. Efter lektionens slut skall Du omedelbart lämna lärosalen och gå ut i det fria. Rasten skall utnyttjas för en kort promenad, och därför är det absolut förbjudet att stanna kvar i vestibulen eller ute vid ingången.

5. Om Du är sjuk och behöver stanna hemma, måste Du ringa Din klassföreståndare eller rektor eller skicka hälsning med någon skolkamrat angående Din frånvaro.

6. Efter återkomsten till skolan skall Du till klassföreståndaren lämna intyg rörande anledningen till frånvaron.

7. Tillräcklig nattvila är nödvändig för Din ålder och Ditt arbete. Därför får Du under lästerminen inte vistas utom hemmet efter klockan 22.00 (dag före helgdag utsträcks tiden till kl. 24.00), såvida Du inte är i målsmans sällskap eller erhållit rektors tillåtelse.

8. Bruket av tobak och sprit har en ytterst skadlig inverkan, framför allt under uppväxtåren. Det ligger därför i Ditt eget intresse att avhålla Dig från tobaksrökning och spritförtäring.

—————————————————————————————————————

Tillbaka!