Du är här: Startsida / Fotoarkiv / Klassfoton / Realskolan Index / Klassinfo 1964-1967

KLASSINFO  13 - 33   ●  1964 - 1967

—————————————————————————————————————

KLASSEN 13 LÄSÅRET 1964 - 65

Klassföreståndare: Erland Flemming

Byström R. Martin 1950 Stensele
Eiremo Bernt-Uno 1951 Storuman
Fredriksson Sten-Åke 1951 Storuman
Gardeström Per E. R. 1950 Forsmark
Gustavsson Hans G. 1951 Storuman
Haraldsson Klas-Uno A. 1951 Harrsjö
Hellkvist F. Sören 1951 Storuman
Hellqvist A. Tommy M. 1951 Stensele
Jacobsson L. Anders E. 1951 Storuman
Olofsson N. E. Henry 1951 Storuman
Persson S. Håkan 1951 Storuman
Valfridsson Erik A. 1951 Stensele
Wikberg Bengt E. L. 1951 Storuman
Önell Lars H. 1951 Storuman






 
Andersson J. Anneli M. 1951 Stensele
Berglund D. Marléne 1951 Stensele
Eriksson Anna-Lena 1951 Stensele
Holmlund Magda I. 1951 Gunnarn
Härgestam Gun-Marie 1951 Storuman
Höglund Ann-Christine 1950 Forsmark
Jonsson Doris M. 1951 Storuman
Karlsson Harriet 1950 Barsele
Kärrman Anita E. 1949 Pauträsk
Lindberg Rode K. 1950 Långsjöby
Lindholm Ann-Charlott 1950 Skarvsjöby
Lundgren Eva M. 1951 Storuman
Nyström Gunilla M. 1951 Storuman
Olofsson Eva M. 1951 Storuman
Rombe K. Elisabeth 1951 Långsjöby
Rydberg Barbro K. 1951 Stensele
Rydenfalk Kerstin A. H. 1950 Forsmark
Sedholm Märta-Karin 1951 Forsmark
Walfridsson G. Monica B. 1950 Kyrkberg
Ärlemo G. Berith 1951 Stensele
Öberg M. Eva L. 1951 Långsjöby

14 pojkar + 21 flickor = 35 elever
Ordningsmän: Anneli Andersson, Tommy Hellqvist

—————————————————————————————————————

KLASSEN 23 LÄSÅRET 1965 - 66

Klassföreståndare: Erland Flemming

Eiremo Bernt-Uno 1951 Storuman
Fredriksson Sten-Åke 1951 Storuman
Gardeström Per E. R. 1950 Forsmark
Gustavsson Hans G. 1951 Storuman
Hellqvist F. Sören 1951 Storuman
Hellqvist A. Tommy M. 1951 Stensele
Jacobsson L. Anders E. 1951 Storuman
Olofsson N. E. Henry 1951 Storuman
Persson S. Håkan 1951 Storuman
Valfridsson Erik A. 1951 Stensele
Önell Lars H. 1951 Storuman









 
Andersson J. Anneli M. 1951 Stensele
Berglund D. Marléne 1951 Stensele
Eriksson Anna-Lena 1951 Stensele
Holmlund Magda I.1951 Stensele
Härgestam Gun-Marie 1951 Storuman
Höglund Ann-Christine 1950 Forsmark
Jonsson Doris M. 1951 Storuman
Karlsson Harriet 1950 Barsele
Kärrman Anita E. 1949 Stensele
Lindberg Rhode K. 1950 Långsjöby
Lindholm Ann-Charlott 1950 Stensele
Lundgren Eva M. 1951 Storuman
Nyström Gunilla M. 1951 Stensele
Olofsson Eva M. 1951 Storuman
Rombe K. Elisabeth 1951 Långsjöby
Rydberg Barbro K. 1951 Stensele
Rydenfalk Kerstin A. H. 1950 Forsmark
Sedholm Märta-Karin 1951 Forsmark
Walfridsson G. Monica B. 1950 Kyrkberg
Ärlemo G. Berith 1951 Stensele
Öberg M. Eva L. 1951 Långsjöby

11 grabbar + 21 flickor = 32 elever
Ordningsmän: Anna-Lena Eriksson, Henry Olofsson

—————————————————————————————————————

KLASSEN 33 LÄSÅRET 1966 - 67
Klassföreståndare: Erland Flemming

Carstedt Carl-Einar 1949 Skarvsjöby
Eiremo Bernt-Uno 1951 Storuman
Fredriksson Sten-Åke 1951 Storuman
Gardeström Per E. R. 1950 Forsmark
Gustavsson Hans G. 1951 Storuman
Hellqvist F. Sören 1951 Storuman
Hellqvist A. Tommy M. 1951 Stensele
Henriksson Sten-Lennart 1949 Storuman
Jacobsson L. Anders E. 1951 Storuman
Olofsson N. E. Henry 1951 Storuman
Persson S. Håkan 1951 Storuman
Valfridsson Erik A. 1951 Stensele
Önell Lars H. 1951 Storuman






 
Andersson J. Anneli M. 1951 Stensele
Berglund D. Marléne 1951 Stensele
Holmlund Magda I.1951 Gunnarn
Härgestam Gun-Marie 1951 Storuman
Höglund Ann-Christine 1950 Forsmark
Jonsson Doris M. 1951 Storuman
Karlsson Harriet 1950 Stensele
Kärrman Anita E. 1949 Stensele
Lindberg Rhode K. 1950 Långsjöby
Lindholm Ann-Charlott 1950 Skarvsjöby
Lundgren Eva M. 1951 Storuman
Olofsson Eva M. 1951 Storuman
Rombe K. Elisabeth 1951 Långsjöby
Rydenfalk Kerstin A. H. 1950 Forsmark
Sedholm Märta-Karin 1951 Forsmark
Walfridsson G. Monica B. 1950 Stensele
Ärlemo G. Berith 1951 Stensele
Öberg M. Eva L. 1951 Långsjöby

 


11 pojkar + 18 flickor = 29 elever
Ordningsmän: Eva Olofsson, Sten-Lennart Henriksson

—————————————————————————————————————

PERSONAL 1964

Rektor: Selfrid Gardfall.
Adjunkter: (3 tjänster är vakanta.) Selfrid Gardfall, Anders Burman & Lennart Hansson.
Extra ordinarie lärare: Erland Flemming, Carl-Axel Nordenberg & Hjalmar Wallin.
Övriga lärare: Lennart Sandgren, Vivi-Anne Kunkhe, Arnold Andersson, Helge Norgren, Axel Holmner, Evelyn Eneroth, Olof Myhrberg & Ingeborg Larsson.
Skolläkare: Tjänsten vakant. Skolsköterska: Gudrun Sandström.
Bibliotekarie: Erland Flemming. Skolassistent: Oscar Henricsson.
Vaktmästare: Elof Rudberg. Städerskor: Gerda Johansson & Anette Hellgren.
Skolmåltidspersonal:
Föreståndarinna: Jenny Wiklund.
Biträden: Helga Johansson, Lisa Sjöberg, Gunhild Henriksson, Magda Lundberg & Tora Fredriksson.

—————————————————————————————————————

ELEVFÖRENINGAR 1964

Elevrådet

Gustaf Önell 44
Åsa From
Ove Bengtsson 33
Britt-Gunnel Bergström
Göran Moberg 34
Christina Skarin
Peter Sandin 23
Mona Cederberg
Anders Larsson 24
Lena Lövgren
Per Gardeström 13
Eva Lundgren
Erik Härgestam 14
Anette Johansson

Skolidrottsföreningen Falkens styrelse

Ordförande Ralf Johansson 34
Sekreterare Gunnar Hansson 23
Kassör. Bengt Andersson 44
Tomas Norberg 14
Ulla Widén 24
Tomas Walfridsson 33
Per Gardeström 13

Skolans telefoner

Rektorsexpeditionen..............Storuman 174

Kollegierummet.....................Storuman 440

Vaktmästarbostaden..............Storuman 325

Skolmåltidsexpeditionen.........Storuman 274

 

—————————————————————————————————————

ORDNINGSFÖRESKRIFTER 1964

—————————————————————————————————————

Tillbaka!