Du är här: Startsida / Fotoarkiv / Klassfoton / Realskolan Index / Klassinfo 1964-1968

KLASSINFO  14 - 44     ●  1964 - 1968

—————————————————————————————————————

KLASSEN 14A LÄSÅRET 1964 - 65

Klassföreståndare: Axel Holmner

Danielsson U. Göran 1951 Stensele
Figaro Maths T. 1951 Stensele
Grönlund Tomas L. 1950 Stensele
Holmberg Lars-Göran L. 1951 Stensele
Holmgren Stig B. 1950 Stensele
Härgestam Erik A. 1951 Stensele
Israelsson A. F. Sören 1949 Stensele
Johansson B. Jan-Åke 1951 Stensele
Johansson L. Svante 1951 Stensele
Kondradsson Tomas S. 1951 Stensele
Larsson Sven-Olof 1951 Stensele
Linder Per Olof F. 1950 Stensele
Lönnberg Dan G. 1951 Stensele
Norberg G. Tomas 1949 Stensele
Norman Sven S. 1951 Stensele
Oskarsson B. Stellan 1951 Stensele
Rönnholm Dan A. 1951 Stensele
Rönnholm Stig G. 1951 Stensele
Stenvall P. Gunnar 1951 Stensele
Varodell J. Roberto 1951 Stensele
Annerman I. Margareta 1951 Stensele
Barrsten Britt-Inger I. 1951 Stensele
Granberg S. Inga-Britt 1950 Stensele
Ivebo Berith L. 1951 Stensele
Johansson Anette M. 1949 Stensele
Nilsson Ing-Lis K. 1951 Stensele
Nilsson R. Margit 1951 Stensele
Nordström S. N. Agneta 1951 Stensele
Olofsson A. Margareta 1951 Stensele
Stenberg Gun-Inger J. 1952 Stensele
Strandberg Ingrid M. 1952 Stensele
Strandman Karin E. 1951 Stensele
Sävenberg L. Ann-Kristin 1951 Stensele
Ärlebrandt I. Ann-Charlotte 1951 Stensele
Öhnell B. Gulvi M. 1951 Stensele




 

20 pojkar + 15 flickor = 35 elever
Ordningsmän: Stellan Oskarsson, Agneta Nordström

—————————————————————————————————————

KLASSEN 24A LÄSÅRET 1965 - 66

Klassföreståndare: Axel Holmner

Andersson S. Gunnar 1950 Stensele
Haraldsson Klas-Uno A. 1951 Stensele
Holmberg Lars-Göran L. 1951 Stensele
Härgestam Erik A. 1951 Stensele
Johansson B. Jan-Åke 1951 Stensele
Johansson L. Svante 1951 Stensele
Jonsson Kurt-Helmer 1950 Stensele
Kondradsson Tomas S. 1951 Stensele
Larsson Sven-Olof 1951 Stensele
Lönnberg Dan G. 1951 Stensele
Norberg G. Tomas 1949 Stensele
Norman K-Å. Ronny 1950 Stensele
Norman Sven S. 1951 Stensele
Stenvall P. Gunnar 1951 Stensele
Varodell J. Roberto 1951 Stensele
Barrsten Britt-Inger I. 1951 Stensele
Ivebo Berith L. 1951 Stensele
Johansson Anette M. 1949 Stensele
Lindström Barbro K. 1951 Stensele
Lundberg Christina V. M. 1949 Stensele
Nordström S. N. Agneta 1951 Stensele
Strandberg Ingrid M. 1952 Stensele
Strandman Karin E. 1951 Stensele
Öhnell B. Gulvi M. 1951 Stensele





 

15 grabbar + 9 flickor = 24 elever
Ordningsmän: Anette Johansson, Tomas Norberg.

—————————————————————————————————————

KLASSEN 24B LÄSÅRET 1965 - 66

Klassföreståndare: Hjalmar Wallin

Andersson Bengt Y. 1951 Stensele
Andersson Lars-Åke 1950 Stensele
Byström R. Martin 1950 Stensele
Danielsson U. Göran 1951 Stensele
Elfing L. G. Roger 1950 Stensele
Figaro Maths T. 1951 Stensele
Fredriksson B. Samuel 1951 Stensele
Grönlund Tomas L. 1950 Stensele
Holmgren Stig B. 1950 Stensele
Holst Bengt M. 1950 Stensele
Israelsson A. F. Sören 1949 Stensele
Linder Per Olof F. 1950 Stensele
Oskarsson B. Stellan 1951 Stensele
Rönnholm Dan A. 1951 Stensele
Rönnholm A. Rune 1950 Stensele
Rönnholm Stig G. 1951 Stensele
Dahlberg Ann-Christine 1951 Skellefteå
Granberg S. Inga-Britt 1950 Stensele
Gustafsson Eva K. 1950 Stensele
Matsson Gun-Vivi T. 1951 Stensele
Nilsson R. Margit 1951 Stensele
Olofsson A. Margareta 1951 Stensele
Stenberg Gun-Inger J. 1952 Stensele
Sävenberg L. Ann-Kristin 1951 Stensele
Ärlebrandt I. Ann-Charlotte 1951 Stensele






 

16 pojkar + 9 flickor = 25 elever
Ordningsmän: Sören Israelsson, Gun-Inger Stenberg

—————————————————————————————————————

KLASSEN 34A LÄSÅRET 1966 - 67

Klassföreståndare: Axel Holmner

Andersson S. Gunnar 1950 Stensele
Haraldsson Klas-Uno A. 1951 Stensele
Holmberg Lars-Göran L. 1951 Stensele
Johansson B. Jan-Åke 1951 Stensele
Johansson L. Svante 1951 Stensele
Jonsson Kurt-Helmer 1950 Stensele
Kondradsson Tomas S. 1951 Stensele
Larsson Sven-Olof 1951 Stensele
Lönnberg Dan G. 1951 Stensele
Norberg G. Tomas 1949 Stensele
Norman K.-Å. Ronny 1950 Stensele
Norman Sven S. 1951 Stensele
Stenvall P. Gunnar 1951 Stensele
Varodell J. Roberto 1951 Stensele
Ivebo Berith L. 1951 Stensele
Johansson Anette M. 1949 Stensele
Lindström Barbro K. 1951 Stensele
Lundberg Christina V. M. 1949 Stensele
Nordström S. N. Agneta 1951 Stensele
Strandberg Ingrid M. 1952 Stensele
Strandman Karin E. 1951 Stensele
Öhnell B. Gulvi M. 1951 Stensele





 

14 pojkar + 8 flickor = 22 elever
Ordningsmän: Dan Lönnberg, Karin Strandman.

—————————————————————————————————————

KLASSEN 34B LÄSÅRET 1966 - 67

Klassföreståndare: Hjalmar Wallin

Andersson Bengt Y. 1951 Stensele
Andersson Lars-Åke 1950 Stensele
Byström R. Martin 1950 Stensele
Danielsson U. Göran 1951 Stensele
Figaro Maths T. 1951 Stensele
Grönlund Tomas L. 1950 Stensele
Holmgren Stig B. 1950 Stensele
Holst Bengt M. 1950 Stensele
Härgestam Erik A. 1951 Stensele
Israelsson A. F. Sören 1949 Stensele
Linder Per Olof F. 1950 Stensele
Nyman Sven-Bertil 1950 Stensele
Oskarsson B. Stellan 1951 Stensele
Rönnholm Dan A. 1951 Stensele
Rönnholm A. Rune 1950 Stensele
Rönnholm Stig G. 1951 Stensele
Össbo Kent P. G. 1949 Stensele
Björnestål A. Agneta 1950 Stensele
Granberg S. Inga-Britt 1950 Stensele
Matsson Gun-Vivi T. 1951 Stensele
Nilsson R. Margit 1951 Stensele
Olofsson A. Margareta 1951 Stensele
Stenberg Gun-Inger J. 1952 Stensele
Sävenberg L. Ann-Kristin 1951 Stensele
Ärlebrandt I. Ann-Charlotte 1951 Stensele








 

17 pojkar + 8 flickor = 25 elever
Ordningsmän: Sören Israelsson, Gun-Inger Stenberg

—————————————————————————————————————

KLASSEN 44A LÄSÅRET 1967 - 68

Klassföreståndare: Axel Holmner

Andersson S. Gunnar 1950 Stensele
Haraldsson Klas-Uno A. 1951 Stensele
Holmberg Lars-Göran L. 1951 Stensele
Johansson B. Jan-Åke 1951 Stensele
Johansson L. Svante 1951 Stensele
Jonsson Kurt-Helmer 1950 Stensele
Kondradsson Tomas S. 1951 Stensele
Larsson Sven-Olof 1951 Stensele
Lönnberg Dan G. 1951 Stensele
Norberg G. Tomas 1949 Stensele
Norman K.-Å. Ronny 1950 Stensele
Norman Sven S. 1951 Stensele
Stenvall P. Gunnar 1951 Stensele
Varodell J. Roberto 1951 Stensele
Ivebo Berith L. 1951 Stensele
Johansson Anette M. 1949 Stensele
Lindström Barbro K. 1951 Stensele
Lundberg Christina V. M. 1949 Stensele
Nordström S. N. Agneta 1951 Stensele
Strandberg Ingrid M. 1952 Stensele
Strandman Karin E. 1951 Stensele
Öhnell B. Gulvi M. 1951 Stensele





 

14 pojkar + 8 flickor = 22 elever
Ordningsmän: Svante Johansson, Gulvi Öhnell.

—————————————————————————————————————

KLASSEN 44B LÄSÅRET 1967 - 68

Klassföreståndare: Hjalmar Wallin

Andersson N. Allan 1950 Stensele
Andersson Bengt Y. 1951 Stensele
Andersson Lars-Åke 1950 Stensele
Byström R. Martin 1950 Stensele
Danielsson U. Göran 1951 Stensele
Figaro Maths T. 1951 Stensele
Grönlund Tomas L. 1950 Stensele
Holmgren Stig B. 1950 Stensele
Holst Bengt M. 1950 Stensele
Hällqvist A. Tommy 1951 Stensele
Härgestam Erik A. 1951 Stensele
Israelsson A. F. Sören 1949 Stensele
Linder Per Olof F. 1950 Stensele
Oskarsson B. Stellan 1951 Stensele
Rönnholm Dan A. 1951 Stensele
Rönnholm A. Rune 1950 Stensele
Rönnholm Stig G. 1951 Stensele
Walfridsson Erik A. 1951 Stensele
Össbo Kent P. G. 1949 Stensele
Björnestål A. Agneta 1950 Stensele
Granberg S. Inga-Britt 1950 Stensele
Matsson Gun-Vivi T. 1951 Stensele
Olofsson A. Margareta 1951 Stensele
Rombe K. Elisabeth 1951 Stensele
Stenberg Gun-Inger J. 1952 Stensele
Sävenberg L. Ann-Kristin 1951 Stensele
Ärlebrandt I. Ann-Charlotte 1951 Stensele










 

19 pojkar + 8 flickor = 27 elever
Ordningsmän: Per Olof Linder, Ann-Kristin Sävenberg.

—————————————————————————————————————

PERSONAL 1964

Rektor: Selfrid Gardfall.
Adjunkter: (3 tjänster är vakanta.) Selfrid Gardfall, Anders Burman och Lennart Hansson.
Extra ordinarie lärare: Erland Flemming, Carl-Axel Nordenberg och Hjalmar Wallin.
Övriga lärare: Lennart Sandgren, Vivi-Anne Kuhnke, Arnold Andersson, Helge Norgren, Axel Holmner, Evelyn Eneroth, Olof Myhrberg och Ingeborg Larsson.
Skolläkare: Tjänsten vakant. Skolsköterska: Gudrun Sandström.
Bibliotekarie: Erland Flemming. Skolassistent: Oscar Henricsson.
Vaktmästare: Elof Rudberg. Städerskor: Gerda Johansson och Anette Hellgren.
Skolmåltidspersonal: Föreståndarinna: Jenny Wiklund.
Biträden: Helga Johansson, Lisa Sjöberg, Gunhild Henriksson, Magda Lundberg och Tora Fredriksson.

—————————————————————————————————————

ELEVFÖRENINGAR 1964

Elevrådet

Gustaf Önell 44
Åsa From
Ove Bengtsson 33
Britt-Gunnel Bergström
Göran Moberg 34
Christina Skarin
Peter Sandin 23
Mona Cederberg
Anders Larsson 24
Lena Lövgren
Per Gardeström 13
Eva Lundgren
Erik Härgestam 14
Anette Johansson

Skolidrottsföreningen Falkens styrelse

Ordförande Ralf Johansson 34
Sekreterare Gunnar Hansson 23
Kassör. Bengt Andersson 44
Tomas Norberg 14
Ulla Widén 24
Tomas Walfridsson 33
Per Gardeström 13

—————————————————————————————————————

Tillbaka!