STORUMAN - EN STOR INLANDSKOMMUN I LANDSKAPET LAPPLAND - VÄSTERBOTTENS LÄN


Du är här:

Här hittar du rubriker, namn på personer, byggnader, händelser och annat som du vill hitta länkar till i Storumansajten.se!

1 - 9 Elin Gustavsson (f. Sundin) Hugo Andersson 1961 Lokstallarna Storuman (2) Skolekorps
24-timmarsloppet 1981 Elina Torger Hugo Andersson 1964 Lotten Gunnarsson Skolgatan 1961
30-gradersmannen (Gösta Sandén) Elon Johansson, Danasjö Hugo Fredriksson (24-timmarsloppet) Lotty Lönnberg, Slussfors Skolhistorik Stensele Kommun
A Elon Lindberg Hugo Johansson, Jansjö Lucia - Telegrafen Storuman Skyskrapan Storuman
AB Lapplandsflyg Elon Nordin Hulda Stenvall Ludwig Rönnholm Slalombacken Storuman 2010
Ada Bredén Elsa Forsgren Husmodersföreningen Luspen - Lillån Slalom DM Storuman 1963
Ada Granholm Emanuel Påhlman, tandläkare Håkan Norman (24-timmarsloppet) Luspengymnasiet Slussfors 1954
Ada Granholm (2) Enar Ärlebrandt 1960 Håkans Mode Luspholmen 1954 Smedmans Bilverkstad
Adolf Gustavsson, Strömsund Enar Ärlebrandt 1963 Hängbro över Kaskeluoktsundet 1962 Luspholmen Skola SMV - Forsvik
Adolf Lindberg (1899-1984) Enar Ärlebrandt - Turistrådet Höflottning i Gardvik Luspviken - Röbro Snöskoter 1963
Agaton Stenvall, Barsele Engelbrekt Edelsvärd Högstedts Snickeri Luspviken - Ångbåtsbryggan Sockerbacken Vallnäs
Agda Sjöbergs Modeaffär Emelinda Rådström Hönseri, Strömsund Långsjöby - Bilder från förr Sommarsol Barnkoloni i Skarvsjöby
Agnes Högberg (1899-1992) Emma Danielsson (1912-1996) I Långsjöby Fiskdamm 1963 Sparbanken Storuman
Aina Kristensson 1962 Ensamma tallen - Luspviken ICA Slussfors (Lönnbergs Livs) Långsjöby Skola Spiiks Gummiverkstad, Stensele
Ajaure E.P. Dredéns Eftr Speceri . . . ICA Stensele 1960 Långvattnet Spökis - Olle Ek
Ajaure 1961 invigning Erhard Johansson, Gardsjönäs ICA Supermarket, Storuman Läkarbostaden, Stensele Stellan Rosén
Ajauredammen Erik Erhard Wilhelm Hamre (SJ) ICA Supermarket (Sandins) Lönnbergs Livs Slussfors Sten-Elis Wiklund
Akkats Erik Johansson, Storuman IK Fjällvinden 1963 M Stensele Folkskola
Albert Winka Erik Nygren, Storuman Inez Sundström 1963 Magda Eriksson Stensele Folkskola (2)
Albin Härgestam Erik Salomonsson (1894-1947) Inga Collert Magda Rådström Stensele Handelsträdgård
Albin Olofsson Erik Strandberg, Umeå Inga Maj Lingesten (g. Sundin) Mai-Ziri Lunder Stensele Järnaffär
Alfred Andersson Kolbäck Erland Flemming (1928-2013) Inga Olovsson, Laisbäck Maj-Britt Lönnberg, Storuman Stensele Mejeri
Alfred Bergström, Långsjöby Erling Axelsson, dragspelare Ingeborg Fransson Maj-Lis Kejerhag (24-timmarsloppet) Stensele Sjukstuga
Alfred Lindberg, Långsjöby Erling Axelsson, Långsjöby Ingeborg Larsson 1963 Majken Andersson (Björk) Stensele Sjukstuga (2)
Alfrida Holmberg (f. Persson) Erold Texvall, Storuman Ingegärd Lindberg Majken Olsson Stig Lindberg (SJ)
Algot Persson Eskil Andersson 1960 Ingrid Knutsson Mannbergs Konditori Stig Mikaelsson
Algot Walfridsson 1964 Eskil Andersson 1962 Ingrid Sundin (f. Lundström) Manskören Storuman Stig Sandström
Alice Engman (Scouter) Eskil Andersson 1963 Ingvar Gustavsson, Långsjöby Maria Bergström, Långsjöby Storholmen 1954
Anders Hörnelid Eskil Andersson 1964 Ingvar Gustavsson - Turistrådet Maria Gunnebo (f Öberg) Storhälla 1965
Anita Fredriksson, Kaskeluokt Eskil Andersson - Turistrådet Ingvar Mörtsell, Barsele Marianne Johansson Storjuktan
Ankarsund 1954 Eskil Andersson (SJ) Inlandsbanan Marianne Ottosson Stor-Marion
Ankarsund Skola Esso macken, Storuman Inlandsbanan Snöslunga Margareta Ljunglöf Storuman - Flygfoto
Anna-Stina Sahlman Ester Lundström Iris Grönlund (24-timmarsloppet) Margareta Mannberg Storumans Bio 1963
Anna-Stina Sahlman 2 Ester Sahlman Iris Östman Margareta Segersten Storumans IK - Fest 1964
Anton Eriksson (SJ) Eva Ahlenius, Åskilje Irma Granberg Margit Fjellström Storumans Järnvägsstation 1937
Anton Eriksson (Scouter) Eva Carstedt Isak Bergström, Långsjöby Margit Johansson Storumans Järnvägsstation 1961
Arbetsstugan i Stensele 1993 Eva Collert Ishockey SIK Margit Sandgren (1921-2002) Storumans Manskör
Arne Sjölund Eva Lundkvist, Pauträsk Ivan Thelmé Martin Lundström, komminister Storumans Skoterklubb 1983
Artur Johansson F Ivar Alm 1960 Mattsson, Leonard, Storuman Storumans Tingsrätt 1963
Artur Stenvall, Stensele Felix Omark (SJ) Ivar Alm 1962 (Skidstugans invigning) Maud Markusson (Lidgren) Strömkarl, Jub.bok Vattenfall
Asta Bergström Fem tjänster i en Ivar Alm 1967 Mejeriet Stensele Strömsund 1954
Astrid Ebbegren Ferdinand Nilsson Invigning Inlandsbanan 1937 Mellersta Norrlands Kraftverk Sundströms Biograf
Augusta Rådström, Stensele Filadelfia Storuman invigning 1963 Invigningståget Inlandsbanan Musikskolan 1973 Sundsvallsbanken
Augusta Rådström (2) Filip Kristensson, Landshövding J N Sune Sandin
Augusta Rådström (3) Fjällspökis - Olle Ek Jakob Karlsson, Stensele Nesna Norge Susanna Johansson, Långsjöby
Axel Eriksson, Danasjö Flakaträsk, trädfällning 1968 Jan Gustav Norman Nick Sollén SUSK-83
Axel Granholm Flathers, The "Jeja" Sundström, Gertrud Nils Johansson (Skidstugans invigning) Sven Abrahamsson (24-timmarsloppet)
Axel Isaksson Flottning på Umeälven Joel Gällhagen Nils Mikael Winka Sven Andersson, Gunnarn
Axel Lindström - Bilhandlare Flottningsföreningen Umeälven Johan Bergfors, Slussfors Nils Tärnvik, Umeå Sven Collert
Axel Svensson, Avasund Flygfoton Johan (Kalix) Viklund Norbergs Snickeri Sven Eriksson, Stensele
B Flyghangaren Storuman Johan Lindberg Nordsvenskan brinner Sven-Gösta Spiik
BA´s Klädbod Folkbladet Johan Norberg Norin Harry, Bäcklunds Järn Sven O. Persson
Backskolan (flygfoto) Folkbladet 1961 Johan Peter Widén (SJ) Nyliden Timmerkörning med kalv Sven Panthe (Club 96)
Badflickor vid badsjön 1965 Folke Andersson Johan Rådström, Stensele O Sven Panthe (Skidstugans invigning)
Badsjön - Flygfoto Folke Jonsson, Junsele Johan Svärd, Storuman OK-macken Storuman invigning 1969 Sven Rosell
Badsjön - Röbro Folke Luther Johan Zakrisson Olle Bygdell (24-timmarsloppet) Sven Rönnholm
Bandtraktor (Brobygge Åskilje) Folke Viklund Johannes Bergström - Långsjöby Olle "Fjällspökis" Ek Svenska Lokmän 1951
Bandtraktor (Väg på Vallnäs) Folkets Hus Storuman 1961 John Nilsson, Åskilje Olle Hellgren Svältåsen
Barnkolonin Sommarsol i Skarvsjöby Folkhögskolan Storuman John Johansson, Gardsjönäs Olle Hellgrens snickeri Svärtträsk 1956
Barnskidskola Stensele 1963 Folkhögskolan besöker Sibyllagården Otto Johansson, Gardsjönäs Olle Persson Svärtträsk Station
Barnskidskola Storuman 1963 Folkhögskolan Skolhistorik John Rådström, Stensele Olle "Stor-Olle" Olsson Systembolaget Storuman
Barnskidskola Storuman 1970 Folkskolan Stensele Jojken - Elevtidning Folkhögskolan Olssons Värme Sågnäset 1954
Barsele 1973 Folkskolan Storuman Jompas - Jonssons Kläder Oskar Bergström, Långsjöby Sågnäset, Ångbåtsbryggan
Barsele (Vykort) Forsgren Elsa Jonas Fanberg Oskar Brännlund, Paulund, Åskilje Sågverk med rullbana
Bengt Grubbström Forsnacken Kungavägen Jonas Rönnholm Oskar Eriksson, Åskilje 1963 T
Bergsvägen 1960 Forsvik - SMV Jonas Sandberg Oskar Lindberg Tage Lundin, Skidskytte
Berit Grannas Frans Oskar Ödlund Jonsson Rudi Oskar Mannberg 1962 Tage Lundin, SIK 1969
Berta Grahns Café, Stensele Frans Oskar Ödlund (SJ) Jonssons Kläder Oskar Persson Taxikiosken, Storuman
Bertil Johansson - Lapplandsflyg Fredrik Svennerskog, kyrkoherde Jubileumstallrik Akkats Ossian Arklöf, manskören 1969 Teater FH 1961
Bertil Nilsson (SJ) Frida Fredling Juktans Pumpkraftverk Ossian Högberg (1897-1972) Tekla Höijem
Bertil Mörtsell (Snöskoter) Fritz Nilsson Juktådammen Ove Bengtsson - Dialektord Telegrafstationen Stensele
Bertil Mörtsell (Skogsbrukssk) Frälsningsarmén scouter Juktå Skola Ove Nyhlén, Åskilje Telegrafverket Storuman
Bert-Ove Bäckman, Lycksele Frälsningsarmén bildhistorik Jämtpelles grubba – Umeälven Ove Rönnholm, Långsjöby Tennis Joranträsk
Betty flottarbåt Fårdöd av blixt i Umnäs 1964 Järnhandel, Sjöbergs Ove Widman (24-timmarsloppet) Tesla Pardubice, ishockey
Betty Nyberg (1899-1972) G Järnvägsbro vid Akkats P Texvall, Erold - Storuman
Biblioteket Storuman 1963 Gamla Läkarbostaden Stensele Järnvägsbro - Inlandsbanan Paj á lá Pajala The Flying Mercel
Biblioteket Storuman 1968 Gamla vykort Järnvägsbro - Inlandsbanan (2) Pappershandel, K. Andersson Tilda Jonsson
Bilhandlare - Axel Lindström Gardvik - Höflottning Järnvägshistoriskt forum Paradhuset Timmerkörning med kalv 1962
Bil-Safo (H. Elebrinks bilder) Gejmån – Vattenfall Järnvägshotellet Annexet Pelle Westergren Tinus Rundgren
Bil-Safo byggstart 1964 Gerda Moberg Järnvägshotellet, Storuman Per Arvid Lundmark (SJ) Tjuvbacken Storavan
Bilkårister Gerda Ottosson, Bäckmark Järnvägshotellet, Storuman (2) Per Forsberg - Bilsafo Volvo Amazon Tobak & Pappershandel
Bingo i Gunnarn 1969 Gerhard Grönlund Järnvägshusen, Storuman Per Forsberg - Bilsafobygget Tora Åström, Åskilje
Birgitta Granholm Gertrud "Jeja" Sundström Järnvägsstation Storuman Per Glasin Tore Jonsson, Barsele
Björn Ferry OS-guld 2010 Giitermans Sysilke Järnvägsstation Storuman 1961 Petronellas Hälla Tore Karlsson
Blaiken 1954 Gottfrid Sjöberg Järnvägsviadukten Storuman Petronella Sofia Jonsdotter Tore Rönnholm (24-timmarsloppet)
Blaiken Skola Gottfrid Sjöbergs Järnhandel K Petter Hedman 1970 Torget, Storuman
Blaiksjön 1973 Granbergs Transport AB 1961 K. Anderssons Papperhandel Polaris Snow Traveller 1963 Torsten Norström 1962
Blåbärsrenseriet Sågnäset Greta Rundgren, Åskilje Kajsa Norberg, Tärnaby Polisstationen Storuman Torsten Wallström
Blåvingar, flickscouter Greta Rådström Karin Eriksson (f. Sandell) Posten Slussfors Torsten Wallström (2)
Blå Vägen Gula Kliniken Karin Flemming (1928-2013) Pressbyrån kiosken Trelleborg AB (Gummiverkstad)
Bo Kristiansson (Skogsbrukssk) Gula Paviljongen Karin Forsberg (f. Bylund) Putsar-Olle Trolltrumman 1970-talet
Bo Lindblad 1960 Gula Paviljongen (2) Karin Gustavsson R Trädfällare i Långsjöby
Bo Lindblad 1962 (Skidstugans invigning) Gull-Britt Viklund Karin Hamre Rackosjön Ture Larsson, Storuman
Bo Lindblad 1963 (i Långsjöby) Gullön (invigning Inlandsbanan) Karin Johansson, Strömsund Rackosjökalven Tändkulemotor
Bo Lindblad, Storuman Gullön (Rallare) Karin Norman 1963 Ragnhild Andersson, gift Arnafors Turisten, ångbåt
Bo Roland Strandman (SJ) Gun Andersson Karin Norman - Scouter Rallare Inlandsbanan Tyko Varodell
Bonnets, The Gun Andersson (24-timmarsloppet) Karl Bergström, Långsjöby Rallare Inlandsbanan (2) Tågolycka i Barsele 1954
Bordtennis Gun Holmgren Karl Danielsson Racing Plast - Burträsk U
Boxanavan Gunborg Helmersson Karl Gustav Danielsson Radio John Ulf Björk
Branden Luspgränd 1973 Gunhild Ekstedt (Larsson) Juktå Skola Karl Gustav "Masen" Eriksson Radiocentralen 1961 Ulf Hellgren
Bredéns Diversehandel Gunhild Segersten Karl Jonsson Ragnar Granberg Ulla Collert
Bredénska Huset (Kurt Hamres bilder) Gunnar Andreasson, Bergnäs Karl Larsson Rakstugan - Bror Granholm Ulrik Åslund, Storuman 1963
Bredénska Huset (Sandins Snabbköp) Gunnar Hjernestam Karl Rönnholm Rane Mattsson, Storuman Umelit AB - Byggelit AB
Brita Collert Gunnar Larsson, simmare Karl-Axel Nordström (SJ) Realskolan Skolhistorik Umeälvens Flottningsförening
Brita Hjernestam Gunnar Norberg Karl-Erik Fackel (SJ) Realskolan Index Umnäs 1954
Britta Abrahamsson Gunnar Olsson Karl-Erik Sjödin Ringcentralen Ungdomar Fotboll 1961
Britta Mörtsell, Luspnäset Gunnar Olsson (Olssons Värme) Karl-Evert "Manolito" Forsgren Robert Lindberg, Långsjöby Ungdoms DM Slalom 1963
Britta Sandin Gunnar Rönnholm, Långsjöby Karl-Fredrik Lindberg, Kyrktåsjö Rolf Lindman, postmästare Ungdomsgård Club 96
Broar i kommunen Gunnar Semrén, Strömsund Karl-Oskar Johansson, Gardsjönäs Rottne - Forsvik Utsikten
Brolles Raksalong Gunnar Vågsten, Vindeln Kaskeluokt 1918 Ruben Persson, Långsjöby UVF – Vattenfall
Bror Granholm, Storuman Gunnarns Fotbollag 1970 Kaskeluokt 1954 Ruben Persson, Långsjöby (2) V
Bror Granholm 1962 (Skidstugans inv) Gunnarn Skola Kaskeluokt brobygge 1962 Rudi Jonsson Vallnäs 1954
Bror Hansson (Kommunmöte) Gustav Danielsson Kirjesån, Slussfors Rudolf Sjöbergs fastighet Vallnäs Plantskola
Bror Hansson 1962 Gustaf Bergström, Långsjöby Klas Jönsson Runar Axelsson, Långsjöby Valltorpet
Bror Hansson 1963 Gustav Norberg Knut Lönnberg, Slussfors Rune Hestner Valter Forsman, Barsele
Bror Hansson 1968 Gustav Persson, Gunnarn Knut Stenvall Rune Grenbäck Valter Lunder
Bror Kristiansson Gustav Robert Eriksson (SJ) Kockums Forsvik Rune Norberg Vattenfall – Gejmån
Brynolf Karlsson 1962 Gustav Rosén Kolbryggan Storuman Rune Viklund, manskören 1969 Vattenfallsmässen 1962
Bröderna Sundström Gustav Stenmark Kommunhuset Ruth Fanberg Vattenfallsmässen 1965
Bröderna Sundström (2) Gustav VI Adolf i Jokkmokk Kommunhuset – Blå Vägen Rälsbaracken Vattenfall Storuman
Bröt-Anund - Ångbåt Gustav VI Adolf i Storuman Konrad Pettersson Rälsbuss Vattenfall - UVF
Bussterminalen Storuman Göran Sundström Konsumhallen Storuman Röbro 1963 Vera Nordenstam
Byggelit AB - Umelit AB Gösta Sahlman Konsumhallen invigning 1961 Röbro - Luspviken Vera Westerlund
Bärrenseriet Sågnäset Gösta Sandén (30-gradersmannen) Kringlan Club 96 Röbron Verner Karlsson, Granhöjden
Börje Sandberg (SMV) Göta Norman Kristina Andersson (g Norström) Röbrokiosken Victoria - Vicky Superluxus
Börje Öfjäll Göte Moberg (Rallare) Kristina Andersson (g Persson) Rönnholm & Söner 1964 Viklund, Rune, manskören 1969
C H Kristina Bergström, Långsjöby S Viktoria Karlsson, Luspholmen
Calle "Margarinkalle" Nilsson Halvar Henning Holm (SJ) Kristina Karlsson (1883-1971) Saljesnäset och Skogsbruksskolan Viktor Israelsson, Laisbäck
Caltex, Bensinpump Halvar Lidfalk, Umnäs Kristina Pettersson Sandbergs Mekaniska Verkstad (SMV) Viktor Sjöberg, Finnäs
Caltexmacken, Storuman Hangaren i Storuman Kungavägen 1963 Sandins Viktoriaskolan (flygfoto)
Carin Granholm Harald Eriksson - Lokalreporter Kurt Dahlbom, Storuman Sandins ICA Vildmannanappet 2018
Carl Nathanaelsson Harald Nilsson, Vindeln Kurt E. Fries, Vilhelmina Sandins Snabbköp Ville Fröbo - Skolgatan 10
Carl-Oskar Nilsson (Nilssons Foto) Harald Niva, Storuman Kurt Gustavsson, Stensele H-trädgård Sandins Snabbköp (2) Vi som vet mest 1971
Carl Strandberg (SJ) Harrvik Kurt Hamre, Storuman Sandins ICA (nyöppning 1967) Vivi Nilsson
Carl Olof Saedén Harry Elebrink, Storuman Kurt Nilsson Sandvik (Blaiken) Volvo Amazon 1964
Cederbergs Fastighet Stensele Harry Elebrink (24-timmarsloppet) Kyrkberg 1954 Sarvträskkalven Volvobäcken
Centralskolan 1960-talet Harry Molin Kåbdalis Scania Vabis L55-L71-L75 Vykort
Centralskolan Skolhistorik Harry Norin, Bäcklunds Järn Källarbacken Stensele Scouter 1964 Västerbottens Folkblad
Christer Lundberg (Scouter) Harry Sandström L Scouterna Växellok Z3 278
Cityhuset Hedvig Mikaelsson Laisbäck 1954 Scoutstugan Rackosjön W
Claréus Hus - Materialvägen Helge William Karlsson (SJ) Landverk 57 - Grävmaskin Seth Andersson Wallströms Radio & Musik
Club 96 Helikopter - AB Lapplandsflyg Lapplandsflyg 1961 Seth Stenvall, Barsele Wallströms Radio & Musik (2)
D Helmer Nilsson (SJ) Lars Esberg (24-timmarsloppet) Shellmacken, Storuman Widéns Kemikalieaffär
Dagbladsskytte Hemavans badhus 1972-73 Lars Gustavsson Sibyllagården Stensele 1967 Y
Dagmar Varodell Hemavans Högfjällshotell Lars Sandström Sievert Johansson, Barsele Yngve Jonsson
Dagny Bergström, Långsjöby Hembränt 1963 Lars-Göran Mattsson Sigfrid Granström Yngve Rönnholm (1921-1980)
Dagny Eriksson Henning Bergström Lars-Jerry Burmans orkester Signard Forsman Yrkesskolan, Storuman
Dagny Eriksson (2) Henning Jonsson, Storuman Lasse i Byxkröken Signe Eliasson (1893-1986) Z
Danielsson Hjalmar, Gunnarn Henry Gregorsson Lasse Rådström Signe Girfors Zackrisgården
Debora Forsman, Barsele Henry Jonsson, Barsele Lauritz "Lasse" Lindberg Signe Reisek Zackrisgården 2
Dialektord Herrklubb i Storuman Lekskolan Storuman Sigurd Hörnelid Zackrisvägen
Doktor Sievertsen Hilda Jonsson Lekskolan Skolhistorik Siv Hamre Å
Dolly Rönnholm Hilding Karlsson Lennart Hartin, Rusele Siv-Inger Rådström (24-timmarsloppet) Åke Gavelin
Drivax - SMV Forsvik Hilding Lindahl Lennart Norberg (24-timmarsloppet) Sixten Jonsson, Ankarsund Åke Ragnarsson
E Hildur Johansson, Danasjö Lennart Persson Sjukstugan Stensele Ångbåten Äran
Ebba Andersson, Pauträsk Hillevi Nilsson Lennart Tanderyd Sjöbergs Järnhandel Ångbåtsbryggan, Sågnäset
Ebba Bylund, Storuman Hilma Bergström, Långsjöby Leonard Mattsson, Storuman Sjöscouter i Storuman 1973 Åskiljebron 1964-65
Ebba Mattsson Hilmer Gustavsson, Norrberg Leonard Mattsson, Storuman (Rallare) Skarvsjöberget Åskilje Bygdegård 1963
Ebbe Mattsson, Storuman Hjalmar Bergström, Långsjöby Leonard Mattsson, Storuman (2) Skarvsjöby fotbollslag 1971 Åskilje Kyrka Konfirmation 60-tal
Edvard Varodell Hjalmar Danielsson, Gunnarn Lennart Rådström Skarvsjöby Skola Åströmska huset flyttas 1973
Edvin Collert Hjalmar Wallin (Stensele Skola) Lillån Skarvsjöby Skola 1962 Ä
Edvin Johansson Hjalmar Wallin - Manskören Lindahls Livs Stensele Skarvsjöby Ungdomsträff 1971 Äggproduktion, Strömsund
Ehrling Axelsson Holger Johansson Lindströms Cykel & Sport Skarvsjögården Äran Ångbåt
Ehrling Axelsson och The Bonnets Holger Åström, Åskilje Lindströms Cykel & Sport 2 Skidstugan invigning 1962 Ö
Eilert Nordström Holmfrid Hultebrandt 1960 Linnéa Lidén Skogsarbetare Långvattnet 1968 ÖSA 670 fällare/läggare
Einar Eriksson, Frälsningsarmén Holmfrid Rönnholm Linnéa Lönnberg Skogsbruksskolan Östen Boman (SJ)
Einar Jakobsson Hotell Toppen 1965 Lions Club 1967 Bussresa Skogstjänst, Storuman Östen Nilsson (SJ)
Einar Lindberg HSB-husen, Storuman Living Water 1972   Övningskran på Skogbruksskolan
Einar Rådström   Lokstallarna Storuman    
Eleonora (Nora) Danielsson        
         
         
         
         
         

LISTAN UPPDATERAS FORTLÖPANDE!


STARTSIDAN       FOTOARKIVET       TILL TOPPEN