Du är här: Startsida / Fotoarkiv / Indexlista

1 - 9 Elon Lindberg Hotell Toppen 1965 Lions Club 1967 Bussresa Skarvsjöberget
24-timmarsloppet 1981 Elon Nordin HSB-husen, Storuman Lokstallarna Storuman Skarvsjöby fotbollslag 1971
30-gradersmannen (Gösta Sandén) Elsa Forsgren Hugo Andersson 1961 Lokstallarna Storuman (2) Skarvsjögården
A Emanuel Påhlman, tandläkare Hugo Andersson 1964 Lotten Gunnarsson Skarvsjöby Skola
AB Lapplandsflyg Enar Ärlebrandt 1960 Hugo Fredriksson (24-timmarsloppet) Lotty Lönnberg, Slussfors Skarvsjöby Skola 1962
Ada Bredén Enar Ärlebrandt 1963 Hugo Johansson, Jansjö Lucia - Telegrafen Storuman Skidstugan invigning 1962
Ada Granholm Enar Ärlebrandt - Turistrådet Hulda Stenvall Ludwig Rönnholm Skogsarbetare Långvattnet 1968
Ada Granholm (2) Engelbrekt Edelsvärd Husmodersföreningen Lundkvist Eva, Pauträsk Skogsbruksskolan
Adolf Gustavsson, Strömsund Emelinda Rådström Håkan Norman (24-timmarsloppet) Luspen - Lillån Skogstjänst, Storuman
Adolf Lindberg (1899-1984) Emma Danielsson (1912-1996) Håkans Mode Luspengymnasiet Skolekorps
Agaton Stenvall, Barsele Ensamma tallen - Luspviken Höflottning i Gardvik Luspholmen 1954 Skolgatan 1961
Agda Sjöbergs Modeaffär E.P. Dredéns Eftr Speceri . . . Högstedts Snickeri Luspholmen Skola Skolhistorik Stensele Kommun
Agnes Högberg (1899-1992) Erhard Johansson, Gardsjönäs Hönseri, Strömsund Luspviken - Röbro Skyskrapan Storuman
Aina Kristensson 1962 Erik Erhard Wilhelm Hamre (SJ) I Luspviken - Ångbåtsbryggan Slalombacken Storuman 2010
Ajaure Erik Johansson, Storuman ICA Slussfors (Lönnbergs Livs) Luther, Folke Slalom DM Storuman 1963
Ajaure 1961 invigning Erik Nygren, Storuman ICA Stensele 1960 Långsjöby - Bilder från förr Slussfors 1954
Ajauredammen Erik Salomonsson (1894-1947) ICA Supermarket, Storuman Långsjöby Fiskdamm 1963 Smedmans Bilverkstad
Akkats Erik Strandberg, Umeå ICA Supermarket (Sandins) Långsjöby Skola SMV - Forsvik
Albert Winka Erland Flemming (1928-2013) IK Fjällvinden 1963 Långvattnet Snöskoter 1963
Albin Härgestam Erling Axelsson, dragspelare Inez Sundström 1963 Läkarbostaden, Stensele Sockerbacken Vallnäs
Albin Olofsson Erling Axelsson, Långsjöby Inga Collert Lönnberg, Maj-Britt, Storuman Sparbanken Storuman
Alfred Andersson Kolbäck Erold Texvall, Storuman Inga Maj Lingesten (g. Sundin) Lönnberg Lotty, Slussfors Spiiks Gummiverkstad, Stensele
Alfred Bergström, Långsjöby Eskil Andersson 1960 Inga Olovsson, Laisbäck Lönnbergs Livs Slussfors Stellan Rosén
Alfred Lindberg, Långsjöby Eskil Andersson 1962 Ingeborg Fransson M Sten-Elis Wiklund
Alfrida Holmberg (f. Persson) Eskil Andersson 1963 Ingeborg Larsson 1963 Magda Eriksson Stensele Folkskola
Algot Persson Eskil Andersson 1964 Ingegärd Lindberg Magda Rådström Stensele Folkskola (2)
Algot Walfridsson 1964 Eskil Andersson - Turistrådet Ingrid Knutsson Mai-Ziri Lunder Stensele Järnaffär
Alice Engman (Scouter) Eskil Andersson (SJ) Ingrid Sundin (f. Lundström) Maj-Britt Lönnberg, Storuman Stensele Mejeri
Anders Hörnelid Esso macken, Storuman Ingvar Gustavsson, Långsjöby Maj-Lis Kejerhag (24-timmarsloppet) Stensele Sjukstuga
Andersson Seth Ester Lundström Ingvar Gustavsson - Turistrådet Majken Andersson (Björk) Stensele Sjukstuga (2)
Anita Fredriksson, Kaskeluokt

Ester Sahlman

Ingvar Mörtsell, Barsele Majken Olsson Stig Lindberg (SJ)
Ankarsund 1954

Eva Ahlenius, Åskilje

Inlandsbanan Mannbergs Konditori Stig Mikaelsson
Ankarsund Skola

Eva Carstedt

Inlandsbanan Snöslunga Manskören Storuman Stig Sandström
Anna-Stina Sahlman

Eva Collert

Iris Grönlund (24-timmarsloppet) Maria Bergström, Långsjöby Storholmen 1954
Anna-Stina Sahlman 2

Eva Lundkvist, Pauträsk

Iris Östman Maria Gunnebo (f Öberg) Storhälla 1965
Anton Eriksson (SJ) F Irma Granberg Marianne Johansson Storjuktan
Anton Eriksson (Scouter) Fanberg, Jonas - Rallare Isak Bergström, Långsjöby Marianne Ottosson Stor-Marion
Arklöf, Ossian Fanberg, Ruth Ishockey SIK Margareta Ljunglöf Storuman - Flygfoto
Arne Sjölund Felix Omark (SJ) Ivan Thelmé Margareta Mannberg Storumans Bio 1963
Artur Johansson Fem tjänster i en Ivar Alm 1960 Margareta Segersten Storumans IK - Fest 1964
Artur Stenvall, Stensele Ferdinand Nilsson Ivar Alm 1962 (Skidstugans invigning) Margit Fjellström Storumans Järnvägsstation 1937
Asta Bergström Filadelfia Storuman invigning 1963 Ivar Alm 1967

Margit Johansson

Storumans Järnvägsstation 1961
Astrid Ebbegren Filip Kristensson, Landshövding Invigning Inlandsbanan 1937

Margit Sandgren (1921-2002)

Storumans Manskör
Augusta Rådström, Stensele Fjällspökis - Olle Ek Invigningståget Inlandsbanan

Martin Lundström, komminister

Storumans Tingsrätt 1963
Augusta Rådström (2) Flakaträsk, trädfällning 1968 J

Mattsson, Leonard, Storuman

Strömkarl, Jub.bok Vattenfall
Augusta Rådström (3) Flathers, The Jakob Karlsson, Stensele

Maud Markusson (Lidgren)

Strömsund 1954
Axel Eriksson, Danasjö Flottning på Umeälven Jan Gustav Norman

Mejeriet Stensele

Sundström, Gertrud "Jeja"
Axel Granholm Flottningsföreningen Umeälven "Jeja" Sundström, Gertrud N Sundströms Biograf
Axel Isaksson Flyghangaren Storuman Joel Gällhagen Nesna Norge Sundsvallsbanken

Axel Lindström - Bilhandlare

Folkbladet Johan Bergfors, Slussfors Nick Sollén Sune Sandin

Axel Svensson, Avasund

Folkbladet 1961 Johan (Kalix) Viklund Nils Johansson (Skidstugans invigning) Susanna Johansson, Långsjöby
B Folke Andersson Johan Lindberg Nils Mikael Winka Sven Abrahamsson (24-timmarsloppet)
BA´s Klädbod Folke Jonsson, Junsele Johan Norberg Nils Tärnvik, Umeå Sven Andersson, Gunnarn
Backskolan (flygfoto) Folke Luther Johan Peter Widén (SJ) Norbergs Snickeri Sven Collert
Badflickor vid badsjön 1965 Folke Viklund Johan Rådström, Stensele Norin Harry, Bäcklunds Järn Sven Eriksson, Stensele
Badsjön - Flygfoto Folkets Hus Storuman 1961 Johan Svärd, Storuman O Sven-Gösta Spiik
Badsjön - Röbro Folkhögskolan Storuman Johan Zakrisson OK-macken Storuman invigning 1969 Sven O. Persson
Bandtraktor (Brobygge Åskilje) Folkhögskolan besöker Sibyllagården Johannes Bergström - Långsjöby Olle Bygdell (24-timmarsloppet) Sven Panthe (Club 96)
Bandtraktor (Väg på Vallnäs) Folkhögskolan Skolhistorik John Nilsson, Åskilje Olle "Fjällspökis" Ek Sven Panthe (Skidstugans invigning)
Barnskidskola Stensele 1963 Folkskolan Stensele John Johansson, Gardsjönäs Olle Hellgren Sven Rosell
Barnskidskola Storuman 1963 Folkskolan Storuman Otto Johansson, Gardsjönäs Olle Hellgrens snickeri Sven Rönnholm
Barsele (Vykort) Forsgren Elsa John Rådström, Stensele Olle Persson Svenska Lokmän 1951
Bengt Grubbström Forsvik - SMV Jojken - Elevtidning Folkhögskolan Olle "Stor-Olle" Olsson Svältåsen
Bergsvägen 1960 Frans Oskar Ödlund Jompas - Jonssons Kläder Olssons Värme Svärtträsk 1956
Berit Grannas Frans Oskar Ödlund (SJ) Jonas Fanberg Omark, Felix (SJ) Svärtträsk Station
Berta Grahns Café, Stensele Fredrik Svennerskog, kyrkoherde Jonas Rönnholm Oskar Bergström, Långsjöby Systembolaget Storuman
Bertil Johansson - Lapplandsflyg Fredriksson, Anita - Kaskeluokt Jonas Sandberg Oskar Brännlund, Paulund, Åskilje Sågnäset 1954
Bertil Nilsson (SJ) Frida Fredling Jonsson Rudi Oskar Eriksson, Åskilje 1963 Sågnäset, Ångbåtsbryggan
Bertil Mörtsell (Snöskoter) Fritz Nilsson Jonssons Kläder Oskar Lindberg Sågverk med rullbana
Bertil Mörtsell (Skogsbrukssk) Frälsningsarmén scouter Jubileumstallrik Akkats Oskar Mannberg 1962 T
Bert-Ove Bäckman, Lycksele Frälsningsarmén bildhistorik Juktådammen Oskar Persson Tage Lundin, Skidskytte
Betty Nyberg (1899-1972) Fårdöd av blixt i Umnäs 1964 Juktå Skola Ossian Arklöf, manskören 1969 Tage Lundin, SIK 1969
Biblioteket Storuman 1963 G Jämtpelles grubba – Umeälven Ossian Högberg (1897-1972) Taxikiosken, Storuman
Biblioteket Storuman 1968 Gamla Läkarbostaden Stensele Järnhandel, Sjöbergs Ove Bengtsson - Dialektord Tekla Höijem
Bilhandlare - Axel Lindström Gamla vykort Järnvägsbro vid Akkats Ove Nyhlén, Åskilje Telegrafstationen Stensele
Bil-Safo (H. Elebrinks bilder) Gardvik - Höflottning Järnvägsbro - Inlandsbanan Ove Rönnholm, Långsjöby Telegrafverket Storuman
Bil-Safo byggstart 1964 Gavelin, Åke Järnvägsbro - Inlandsbanan (2) Ove Widman (24-timmarsloppet) Tesla Pardubice, ishockey
Bingo i Gunnarn 1969 Gejmån – Vattenfall Järnvägshistoriskt forum P Texvall, Erold - Storuman
Birgitta Granholm Gerda Moberg Järnvägshotellet Annexet Paj á lá Pajala The Flying Mercel
Björn Ferry OS-guld 2010 Gerda Ottosson, Bäckmark Järnvägshotellet, Storuman Pappershandel, K. Andersson Tilda Jonsson
Blaiken 1954 Gerhard Grönlund Järnvägshotellet, Storuman (2) Paradhuset Tinus Rundgren
Blaiken Skola Gertrud "Jeja" Sundström Järnvägshusen, Storuman Pelle Westergren Tjuvbacken Storavan
Blåbärsrenseriet Sågnäset Giitermans Sysilke Järnvägsstation Storuman Per Arvid Lundmark (SJ) Tobak & Pappershandel
Blåvingar, flickscouter Gottfrid Sjöberg Järnvägsstation Storuman 1961 Per Forsberg - Bilsafo Volvo Amazon Tora Åström, Åskilje
Blå Vägen Gottfrid Sjöbergs Järnhandel Järnvägsviadukten Storuman Per Forsberg - Bilsafobygget Tore Jonsson, Barsele
Bo Kristiansson (Skogsbrukssk) Granbergs Transport AB 1961 K Per Glasin Tore Karlsson
Bo Lindblad 1960 Grenbäck, Rune K. Anderssons Papperhandel Petronellas Hälla Tore Rönnholm (24-timmarsloppet)
Bo Lindblad 1962 (Skidstugans invigning) Greta Rundgren, Åskilje Kajsa Norberg, Tärnaby Petronella Sofia Jonsdotter Torget, Storuman
Bo Lindblad 1963 (i Långsjöby) Greta Rådström Karin Eriksson (f. Sandell) Petter Hedman 1970 Torsten Norström 1962
Bo Lindblad, Storuman Gula Kliniken Karin Flemming (1928-2013) Polaris Snow Traveller 1963 Torsten Wallström
Bo Roland Strandman (SJ) Gula Paviljongen Karin Forsberg (f. Bylund) Polisstationen Storuman Torsten Wallström (2)
Bonnets, The Gula Paviljongen (2) Karin Gustavsson Posten Slussfors Trelleborg AB (Gummiverkstad)
Bordtennis Gull-Britt Viklund Karin Hamre Pressbyrån kiosken Trolltrumman 1970-talet
Boxanavan Gullön (invigning Inlandsbanan) Karin Johansson, Strömsund Putsar-Olle Trädfällare i Långsjöby
Branden Luspgränd 1973 Gullön (Rallare) Karin Norman 1963 R Ture Larsson, Storuman
Bredéns Diversehandel Gun Andersson Karin Norman - Scouter Rackosjön Tändkulemotor
Bredénska Huset (Kurt Hamres bilder) Gun Andersson (24-timmarsloppet) Karl Bergström, Långsjöby Rackosjökalven Turisten, ångbåt
Bredénska Huset (Sandins Snabbköp) Gun Holmgren Karl Danielsson Ragnhild Andersson, gift Arnafors Tyko Varodell
Brita Collert Gunborg Helmersson Karl Gustav Danielsson Rallare Inlandsbanan Tågolycka i Barsele 1954
Brita Hjernestam Gunhild Ekstedt (Juktå Skola) Karl Gustav "Masen" Eriksson Rallare Inlandsbanan (2) U
Britta Abrahamsson Gunhild Segersten Karl Jonsson Racing Plast - Burträsk Ulf Björk
Britta Mörtsell, Luspnäset Gunnar Andreasson, Bergnäs Karl Larsson Radio John Ulf Hellgren
Britta Sandin Gunnar Hjernestam Karl Rönnholm Ragnar Granberg Ulla Collert
Brolles Raksalong Gunnar Norberg Karl-Axel Nordström (SJ) Rakstugan - Bror Granholm Ulrik Åslund, Storuman 1963
Bror Granholm, Storuman Gunnar Olsson Karl-Erik Fackel (SJ) Rane Mattsson, Storuman Umelit AB - Byggelit AB
Bror Granholm 1962 (Skidstugans inv) Gunnar Olsson (Olssons Värme) Karl-Erik Sjödin Realskolan Skolhistorik Umeälvens Flottningsförening
Bror Hansson (Kommunmöte) Gunnar Rönnholm, Långsjöby Karl-Evert "Manolito" Forsgren Realskolan Index Umnäs 1954
Bror Hansson 1962 Gunnar Semrén, Strömsund Karl-Fredrik Lindberg, Kyrktåsjö Reisek, Signe Ungdomar Fotboll 1961
Bror Hansson 1963 Gunnar Vågsten, Vindeln Karl-Oskar Johansson, Gardsjönäs Ringcentralen Ungdoms DM Slalom 1963
Bror Hansson 1968 Gunnarns Fotbollag 1970 Kaskeluokt 1918 Robert Lindberg, Långsjöby Ungdomsgård Club 96
Bror Kristiansson Gunnarn Skola Kaskeluokt 1954 Rolf Lindman, postmästare Utsikten
Brynolf Karlsson 1962 Gustav Danielsson Kaskeluokt brobygge 1961 Rottne - Forsvik UVF – Vattenfall
Bröderna Sundström Gustaf Bergström, Långsjöby Klas Jönsson Ruben Persson, Långsjöby V
Bröderna Sundström (2) Gustav Norberg Knut Lönnberg, Slussfors Ruben Persson, Långsjöby (2) Vallnäs 1954
Bröt-Anund - Ångbåt Gustav Persson, Gunnarn Knut Stenvall Rudi Jonsson Vallnäs Plantskola

Bussterminalen Storuman

Gustav Robert Eriksson (SJ) Kockums Forsvik Rudolf Sjöbergs fastighet Valltorpet

Byggelit AB - Umelit AB

Gustav Rosén Kolbryggan Storuman Runar Axelsson, Långsjöby Valter Forsman, Barsele

Bärrenseriet Sågnäset

Gustav Stenmark Kommunhuset Rune Hestner Valter Lunder

Börje Sandberg (SMV)

Gustav VI Adolf i Jokkmokk Kommunhuset – Blå Vägen Rune Grenbäck Vattenfall – Gejmån

Börje Öfjäll

Gustav VI Adolf i Storuman Konrad Pettersson Rune Norberg Vattenfallsmässen 1962
C Göran Sundström Konsumhallen Storuman Rune Viklund, manskören 1969 Vattenfallsmässen 1965
Calle "Margarinkalle" Nilsson

Gösta Sahlman

Konsumhallen invigning 1961 Ruth Fanberg Vattenfall Storuman
Caltex, Bensinpump

Gösta Sandén (30-gradersmannen)

Kringlan Club 96 Rådström, Greta Vattenfall - UVF
Caltexmacken, Storuman

Göta Norman

Kristina Andersson (g Norström) Rådström, Lasse Vera Nordenstam
Carin Granholm

Göte Moberg (Rallare)

Kristina Andersson (g Persson) Rådström, Lennart Vera Westerlund
Carl Nathanaelsson H Kristina Bergström, Långsjöby Rälsbaracken Verner Karlsson, Granhöjden
Carl-Oskar Nilsson (Nilssons Foto) Halvar Henning Holm (SJ) Kristina Karlsson (1883-1971) Rälsbuss Victoria - Vicky Superluxus
Carl Strandberg (SJ) Halvar Lidfalk, Umnäs Kristina Pettersson Röbro 1963 Viklund, Rune, manskören 1969
Carl Olof Saedén Hangaren i Storuman Kungavägen 1963 Röbro - Luspviken Viktoria Karlsson, Luspholmen
Cederbergs Fastighet Stensele Harald Eriksson - Lokalreporter Kurt Dahlbom, Storuman Röbron Viktor Israelsson, Laisbäck
Centralskolan 1960-talet Harald Nilsson, Vindeln Kurt E. Fries, Vilhelmina Röbrokiosken Viktor Sjöberg, Finnäs
Centralskolan Skolhistorik Harald Niva, Storuman Kurt Hamre, Storuman Rönnholm & Söner 1964 Viktoriaskolan (flygfoto)
Christer Lundberg (Scouter) Harrvik Kurt Nilsson S Ville Fröbo - Skolgatan 10
Cityhuset Harry Elebrink, Storuman Kyrkberg 1954 Saedén Carl-Olov Vivi Nilsson
Claréus Hus - Materialvägen Harry Elebrink (24-timmarsloppet) Kåbdalis Saljesnäset Volvo Amazon 1964
Club 96 Harry Molin Källarbacken Stensele Sandberg Börje Volvobäcken
D Harry Norin, Bäcklunds Järn L Sandberg Jonas Vykort
Dagmar Varodell Harry Sandström Laisbäck 1954 Sandbergs Mekaniska Verkstad (SMV) Västerbottens Folkblad
Dagny Bergström, Långsjöby Hartin Lennart, Rusele Landverk 57 - Grävmaskin Sandins Växellok Z3 278
Dagny Eriksson Hedman, Petter Lapplandsflyg 1961 Sandins ICA W
Dagny Eriksson (2) Hedvig Mikaelsson Lars Esberg (24-timmarsloppet) Sandins Snabbköp Wallströms Radio & Musik
Danielsson Hjalmar, Gunnarn Helge William Karlsson (SJ) Lars Gustavsson Sandins Snabbköp (2) Wallströms Radio & Musik (2)
Debora Forsman, Barsele Helikopter - AB Lapplandsflyg Lars Sandström Sandins ICA (nyöppning 1967) Widéns Kemikalieaffär
Dialektord Helmer Nilsson (SJ) Lars-Göran Mattsson Sandström, Stig Y
Dolly Rönnholm Hemavans badhus 1972-73 Lars-Jerry Burmans orkester Sandvik (Blaiken) Yngve Jonsson
Drivax - SMV Forsvik Hemavans Högfjällshotell Larsson, Ture, Storuman Sarvträskkalven Yngve Rönnholm (1921-1980)
E Hembränt 1963 Lasse i Byxkröken Scania Vabis L55-L71-L75 Yrkesskolan, Storuman
Ebba Andersson, Pauträsk Henning Bergström Lasse Rådström Scouter 1964 Z
Ebba Bylund, Storuman Henning Jonsson, Storuman Lauritz "Lasse" Lindberg Scouterna Zackrisgården
Ebba Mattsson Henry Gregorsson Lekskolan Storuman Scoutstugan Rackosjön Zackrisgården 2
Ebbe Mattsson, Storuman Henry Jonsson, Barsele Lekskolan Skolhistorik Seth Andersson Zackrisvägen
Edelsvärd, Engelbrekt Hestner Rune Lennart Hartin, Rusele Seth Stenvall, Barsele Å
Edvard Varodell Hilda Jonsson Lennart Norberg (24-timmarsloppet) Shellmacken, Storuman Åke Gavelin
Edvin Collert Hilding Karlsson Lennart Persson Sibyllagården Stensele 1967 Åke Ragnarsson
Edvin Johansson Hilding Lindahl Lennart Tanderyd Sievert Johansson, Barsele Ångbåten Äran
Ehrling Axelsson Hildur Johansson, Danasjö Leonard Mattsson, Storuman Sigfrid Granström Ångbåtsbryggan, Sågnäset
Ehrling Axelsson och The Bonnets Hillevi Nilsson Leonard Mattsson, Storuman (Rallare) Signard Forsman Åskiljebron 1964-65
Eilert Nordström Hilma Bergström, Långsjöby Leonard Mattsson, Storuman (2) Signe Eliasson (1893-1986) Åskilje Bygdegård 1963
Einar Eriksson, Frälsningsarmén Hilmer Gustavsson, Norrberg Lennart Rådström Signe Girfors Åskilje Kyrka Konfirmation 60-tal
Einar Jakobsson Hjalmar Bergström, Långsjöby Lillån Signe Reisek Ä
Einar Lindberg Hjalmar Danielsson, Gunnarn Lindahl Hilding Sigurd Hörnelid Äggproduktion, Strömsund
Einar Rådström Hjalmar Wallin (Stensele Skola) Lindahls Livs Stensele Siv Hamre Äran Ångbåt
Eleonora (Nora) Danielsson Hjalmar Wallin - Manskören Lindberg, Robert Långsjöby Siv-Inger Rådström (24-timmarsloppet) Ö
Elin Gustavsson (f. Sundin) Hjernestam, Gunnar Lindströms Cykel & Sport Sixten Jonsson, Ankarsund Öfjäll, Börje
Elina Torger Holger Johansson Lindströms Cykel & Sport 2 Sjukstugan Stensele ÖSA 670 fällare/läggare
Elon Johansson, Danasjö Holger Åström, Åskilje Linnéa Lidén Sjöberg Viktor, Finnäs Östen Boman (SJ)
  Holmfrid Hultebrandt 1960 Linnéa Lönnberg Sjöbergs Järnhandel Östen Nilsson (SJ)
  Holmfrid Rönnholm   Sjölund, Arne Övningskran på Skogbruksskolan
         
         

LISTAN UPPDATERAS FORTLÖPANDE!

 
© Storumansajten.se
 

Tillbaka!